High GATA2 expression is a poor prognostic marker in pediatric acute myeloid leukemia.

Luesink M, Hollink IH, van der Velden VH, Knops RH, Boezeman JB, de Haas V, Trka J, Baruchel A, Reinhardt D, van der Reijden BA, van den Heuvel-Eibrink MM, Zwaan CM, Jansen JH. Blood. 2012 Sep 6;120(10):2064–75. doi: 10.1182/blood-2011-12-397083. Epub 2012 Jul 11. IF: 9.898

Klinika dětské hematologie a onkologie

Práce, se kterou vás chceme seznámit tentokrát, se věnuje expresi genu GATA2 a jeho mutacím u dětských pacientů s akutní myeloidní leukémií (AML). Mutace GATA2 byla potvrzena u pěti z 230 pacientů účastnících se studie. Analýzou exprese tohoto genu se zjistilo, že u 155 z 237 diagnostických vzorků je exprese GATA2 zvýšená oproti situaci v normální kostní dřeni. U pacientů v kompletní remisi dochází k normalizaci exprese GATA2. Ta naopak zůstává zvýšená u rezistentních případů. Exprese GATA2 je tedy novým prognostickým markerem u dětské AML, který může přispět k dalšímu zpřesnění rizikové stratifikace.

Jaká je fyziologická funkce genu GATA2? O odpověď jsme poprosili spoluautora článku, prof. MUDr. Jana Trku, Ph.D.:
GATA2 je transkripční faktor klíčový pro správnou myeloidní, erytroidní a megakaryocytární diferenciaci. Arteficiální exprese GATA2 v myeloidních prekursorech vede ke snížení exprese transkripčních regulátorů PU.1 a CEBPA, a tím k potlačení terminální myeloidní a monocyární diferenciace. Souhra transkripčních faktorů GATA, PU.1 a rodiny CEBP rozhodujícím způsobem ovlivňuje vývoj celé myeloidní, erytroidní a megakaryocytární hematopoesy. Sporadické mutace GATA2 jsou v poslední době popisovány u řady myeloidních malignit, expresi u dětských AML jsme zkoumali spolu s holandskými kolegy jako první.

-Michaela Kotrová-

Vytvořeno: 14. 10. 2013 / Upraveno: 4. 1. 2019 / MUDr. Michaela Kotrová