High-throughput 13-parameter immunophenotyping identifies shifts in the circulating T-cell compartment following reperfusion in patients with acute myocardial infarction.

Hoffmann J, Fiser K, Weaver J, Dimmick I, Loeher M, Pircher H, Martin-Ruiz C, Veerasamy M, Keavney B, von Zglinicki T, Spyridopoulos I. PLoS One. 2012 7(10):e47155. doi: 10.1371/journal.pone.0047155. Epub 2012 Oct 16. IF: 4.092

Klinika dětské hematologie a onkologie

Autory této studie zajímala úloha CD4(+) T-lymfocytů při reperfuzi myokardu. Na myším modelu bylo totiž zjištěno, že tyto buňky jsou hlavní příčinou reperfúzního poškození. Díky třináctiparametrické imunofenotypizaci a hierarchické clusterové analýze se podařilo odhalit u pacientů po reperfúzi zmnoženou skupinu CD4(+)CD57(+) T-lymfocytů. Naopak množství CD4(+)CCR7(+) lymfocytů bylo snížené. Použitá metoda se zdá být velice vhodná a použitelná při stanovování imunitního profilu v různých fázích ischemické choroby srdeční.

Na to, jak se stalo, že se zapojil do studie tak vzdálené oboru, kterému se věnuje, jsme se zeptali Mgr. Karla Fišera, Ph.D.:
Spolupráce s Kimem (Spyridopoulos I.) a s jeho tehdy ještě studentem Jedrzejem začala v hospodě v Newcastlu, kde jsem byl tou dobou na postdocu (tedy v Newcastlu, ne v té hospodě). Myslím, že jsem tam po mé přednášce o nové metodě analýzy cytometrických dat Kimovi tvrdil, že jim rád pomůžu, ale že z toho stejně žádný článek nebude. To je asi popíchlo. V současnosti připravujeme s Jedrzejem pokračování týkající se dalších funkčních skupin T-lymphocytů. Je pravda, že se v té spolupráci neobjevuje ani jedna leukemická buňka, ale ono jde spíše o tu metodiku, a tam se to zase tolik neliší.

-Michaela Kotrová-

Vytvořeno: 15. 9. 2013 / Upraveno: 11. 1. 2019 / MUDr. Michaela Kotrová