Identification of germline susceptibility loci in ETV6-RUNX1-rearranged childhood acute lymphoblastic leukemia.

Ellinghaus E, Stanulla M, Richter G, Ellinghaus D, te Kronnie G, Cario G, Cazzaniga G, Horstmann M, Panzer Grümayer R, Cavé H, Trka J, Cinek O, Teigler-Schlegel A, ElSharawy A, Häsler R, Nebel A, Meissner B, Bartram T, Lescai F, Franceschi C, Giordan M, Nürnberg P, Heinzow B, Zimmermann M, Schreiber S, Schrappe M, Franke A. Leukemia. 2012 May;26(5):902–9. doi: 10.1038/leu.2011.302. Epub 2011 Nov 11. IF: 9.561

Klinika dětské hematologie a onkologie
Pediatrická klinika

Studie, o které právě čtete, vyšla v prestižním periodiku Leukemia. Sledovala 355750 jednonukleotidových polymorfismů (SNPs) u 474 zdravých jedinců z kontrolní skupiny a 419 dětských ALL s t(12;21)(p13;q22). Tato translokace je u dětských ALL nejčastější a způsobuje vznik fúzního genu ETV6-RUNX1. Podařilo se odhalit několik polymorfismů silně asociovaných se vznikem tohoto typu ALL. Je tedy jasné, že zárodečné genetické varianty mohou zvyšovat riziko vzniku ETV6-RUNX1 pozitivních dětských ALL. Výsledky také potvrzují významnost genů rodiny TP53 při tumorigenezi.

Jakým způsobem jste se do této velké studie zapojil? O odpověď jsme požádali prof. MUDr. Jana Trku, Ph.D.:
Máme banku dobře charakterisovaných vzorků kostní dřeně a periferní krve dětských pacientů s akutními leukemiemi – včetně nejčastějšího podtypu s translokací t(12;21), který nacházíme u téměř čtvrtiny pacientů s akutní lymfoblastickou leukemií. Tyto soubory vzorků velmi často sdílíme s kolegy ze spolupracujících skupin (nejčastěji z Holandska, Německa, Rakouska, Itálie) pro různé projekty. Vzorky odebrané v remisi onemocnění pro sledování zbytkové nemoci mohou posloužit jako neleukemický, „germline“ materiál pro studium genových polymorfismů.
Otázka, zda některé varianty genomu nemohou predisponovat ke vzniku leukemie, je samozřejmě potenciálně velmi zajímavá: otevírá teoretické možnosti prevence či preemptivní léčby. K takové studii (označují se jako GWAS: Genome-Wide Association Studies) je ovšem třeba i adekvátního počtu zdravých kontrol – a tady zase přispěl doc. Cinek svou „troškou“. V tom jsou výhody mezioborové spolupráce a přátelských vědeckých vztahů!
Ve studii jsme potvrdili asociaci určitých genových variant se vznikem ALL (např. polymorfismů v genech IKZF1, ARID5B nebo CEBPE) a specificky se vznikem ETV6/RUNX1 positivních leukemií v genech PTPRJ a v genu TP63 právě z rodiny známého nádorového supresoru TP53. Třebaže k prevenci leukemie je ještě daleko, nově identifikované geny jsou zajímavými cíli pro další výzkum.

-mk-

Vytvořeno: 16. 6. 2013 / Upraveno: 8. 1. 2019 / MUDr. Michaela Kotrová