Imatinib after induction for treatment of children and adolescents with Philadelphia-chromosome-positive acute lymphoblastic leukaemia (EsPhALL): a randomised, open-label, intergroup study.

Biondi A, Schrappe M, De Lorenzo P, Castor A, Lucchini G, Gandemer V, Pieters R, Stary J, Escherich G, Campbell M, Li CK, Vora A, Aricò M, Röttgers S, Saha V, Valsecchi MG. Lancet Oncol. 2012 Sep;13(9):936–45. doi: 10.1016/S1470-2045(12)70377-7. Epub 2012 Aug 14. IF: 22.589

Klinika dětské hematologie a onkologie

Pan profesor Starý je spolautorem studie vydané ve velice prestižním The Lancet Oncology. Ta se zaměřila na efekt podání imatinibu ve spojení s chemoterapií podávanou dle protokolu Berlín-Frankfurt-Mnichov a allogenní transplantací kmenových buněk dětským pacientům s Ph-pozitivní leukémií. Výsledky práce jasně ukazují, že imatinib v kombinaci s intenzivní chemoterapií je dobře tolerován a zlepšuje u dětí s Ph-pozitivní leukémií přežití bez události.

Pana profesora jsme se zeptali, jestli bude díky výsledkům studie dětem s tímto podtypem ALL imatinib běžně podáván:
Imatinib se stal v kombinaci s chemoterapií rutinní součástí léčby Ph+ALL u dětí i dospělých. V současnosti jsou děti léčeny kontinuálně dva roky a většina z nich není indikována k transplantaci kostní dřeně v první remisi, což je zásadní posun ve srovnání s pacienty léčenými v minulosti pouze chemoterapií, event. v kombinaci s krátkodobým podáním imatinibu, kteří byli transplantováni prakticky všichni. Tento lék tedy znamená převrat nejen v léčbě chronické myeloidní leukémie, ale i akutní lymfoblastické leukémie s Filadelfským chromozomem.

-Michaela Kotrová-

Vytvořeno: 9. 9. 2013 / Upraveno: 11. 1. 2019 / MUDr. Michaela Kotrová