Immunoextraction of zinc proteins from human plasma using chicken yolk antibodies immobilized onto paramagnetic particles and their electrophoretic analysis.

Krizkova S, Ryvolova M, Hynek D, Eckschlager T, Hodek P, Masarik M, Adam V, Kizek R. Electrophoresis. 2012 Jul;33(12):1824–32. doi: 10.1002/elps.201100638. Epub 2012 Jun 5. IF: 3,303

Klinika dětské hematologie a onkologie
 
O extrakci zinkových proteinů z lidské plazmy pomocí anti-zinkových protilátek a paramagnetických kuliček se můžete dočíst v časopisu Electrophoresis. Zinek(II) je kofaktorem přibližně 10 % lidských proteinů. Jejich precizní izolace je proto velice významná pro proteomické a metalomické studie. Tento článek se zabývá imunoextrakcí těchto proteinů pomocí anti-zinkových protilátek navázaných na paramagnetických částečkách. Popisuje přesné podmínky této reakce, jako je koncentrace paramagnetických kuliček, pH, složení elučního pufru a čas extrakce. Po izolaci zinkových proteinů je dále možná jejich elektrochemická detekce.
 
Jsou i některé jiné kovy součástí lidských proteinů? Proč je právě zinek v lidských proteinech přítomen tak často?
Odpověděl nám prof. MUDr. Tomáš Eckschleger, CSc.:

Biogenní prvky jsou chemické prvky nezbytné pro stavbu a funkci organismů a patří mezi ně i kovy. Jedním z důležitých biogenních kovů je zinek. Přitom zinek není obsažen v živých tkáních ve vysokém množství, tělo dospělého člověka obsahuje pouze přibližně 2 g zinku. Doporučená denní dávka zinku v lidské potravě se pohybuje mezi 15 a 25 mg. Přítomnost zinku v organizmu je nezbytnou podmínkou pro správné fungování řady enzymatických systémů – nejvýznamnější je patrně inzulínový. V současné době je intenzivně sledován vztah zinek obsahujících proteinů, např. metalothioneninů a nádorů. Dalších biogenních kovů je celá řada – nejznámější jsou železo, vápník, sodík a draslík.
 
-Michaela Kotrová-

Vytvořeno: 4. 11. 2013 / Upraveno: 10. 1. 2019 / MUDr. Michaela Kotrová