Impact of smoking on outcomes of patients with a history of recurrent nonmuscle invasive bladder cancer.

Rink M, Xylinas E, Babjuk M, Hansen J, Pycha A, Comploj E, Lotan Y, Sun M, Karakiewicz PI, Abdennabi J, Fajkovic H, Loidl W, Chun FK, Fisch M, Scherr DS, Shariat SF. J Urol. 2012 Dec;188(6):2120–7. doi: 10.1016/j.juro.2012.08.029. Epub 2012 Oct 18. IF: 3,746

Urologická klinika

Další z prací dokládající škodlivý vliv kouření, tentokráte z Urologické kliniky, si můžete přečíst v The Journal of Urology. Tato studie zkoumala vliv kouření na prognózu 390 pacientů s recidivujícím neinvazivním karcinomem močového měchýře, kteří podstoupili transuretrální resekci. Dle očekávání se ukázalo, že u kuřáků riziko progrese a recidivy onemocnění roste s vyšší intenzitou kouření a delší dobou kouření. Kumulativní expozice cigaretovému kouři se ukázala být nezávislým rizikovým faktorem. Kuřáci měli nižší přežití než bývalí kuřáci a bývalí kuřáci měli nižší přežití než nekuřáci.

Proč se studie zabývala právě pacienty s neinvazivním karcinomem močového měchýře?
Odpověděl nám prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc.:

Pacienti s nádory neinvadujícími do svaloviny měchýře jsou obvykle léčeni konservativním způsobem, tedy bez nutnosti močový měchýř odstranit. Přes úspěšnou léčbu jsou ale ohroženi vysokým rizikem recidiv. Cílem všech opatření je toto riziko snížit. Dlouhou dobu je známo, že rizikovým faktorem vzniku nádorů měchýře je kouření, opakovaně se však diskutovalo o přínosu ukončení kouření pro snížení rizika recidiv. Prezentovaná analýza jasně prokazuje, že kuřák s nádorem měchýře, který přestane kouřit, má nižší riziko následné recidivy.

-Michaela Kotrová-

Vytvořeno: 11. 11. 2013 / Upraveno: 7. 1. 2019 / MUDr. Michaela Kotrová