Lack of PAX4 mutations in 53 Czech MODYX families.

Dušátková P, Veselá K, Průhová Š, Lebl J, Cinek O. Diabet Med. 2010 Dec;27(12):1459–60. IF: 2.871

V časopise Diabetic Medicine vyšel článek autorů z Laboratoře molekulární genetiky Pediatrické kliniky, který je jedním z výsledků jejich práce na tématu MODY.

MODY diabetes je soubor heterogenních onemocnění způsobených poruchou jediného genu. S touto diagnózou figuruje v českém registru více než 200 rodin. U velké části z nich byly identifikovány kauzální mutace v jistých genech (GCK n = 160, HNF1A n = 38, HNF4A n = 17, NEUROD n = 2, gen pro inzulín n = 2). Zůstává tu však skupina pacientů – tzv. MODYX, u nichž kauzální mutace nebyla dosud nalezena. V zahraniční literatuře se píše o mutaci v genu PAX4, která byla prokázána u dvou thajských pacientů s MODY diabetem. PAX4 kóduje transkripční faktor nezbytný pro vývoj pankreatických β-buněk. V rámci Evropy byly provedeny pouze dvě menší studie – ve Francii a v Anglii – v nichž bylo na přítomnost mutace v genu PAX4 vyšetřeno 11 respektive 8 pacientů. Všichni byli negativní.

Konečně následovala studie česká, publikovaná právě ve zmíněném článku studentů a pracovníků naší fakulty. V rámci ní bylo na přítomnost mutace v genu PAX4 vyšetřeno 53 MODY pacientů splňujících jistá kritéria (negativní na zmíněné mutace, biochemicky kompenzovaní, negativní na protilátky proti pankreatickým ostrůvkům, s pozitivní rodinnou anamnézou). Výsledky všech pacientů byly negativní. Autoři v kontextu evropských výsledků soudí, že je mutace v genu PAX4 v etiologii MODY bělošských pacientů na rozdíl od asijské populace pravděpodobně nevýznamná. Článek představuje první studii v bělošské populaci provedenou na vyšším počtu pacientů.

K tématu jsme položili několik otázek Mgr. Petře Dušátkové, doktorandce pracující na tématu detekce mutací v MODY genech pod vedením MUDr. Ondřeje Cinka, Ph.D:

Jací pacienti patří do skupiny s MODY diabetem?

Do této skupiny řadíme pacienty, v jejichž rodině se v každé generaci vyskytuje alespoň jedna osoba s diabetem. Dalšími znaky jsou manifestace bez známek diabetické ketoacidózy, negativní pankreatické autoprotilátky, dobrá kompenzace při nízkých dávkách inzulínu, popř. perorálních antidiabeticích nebo i na dietě.

Jaká je geografie kauzálních mutací u MODY diabetu?
V Evropě jsou nejčastěji nalézány mutace v genech HNF1A (MODY3), GCK (MODY2) a HNF4A (MODY1). Naopak v korejské, čínské nebo japonské populaci jsou za MODY diabetes tyto geny zodpovědné jen zřídka. Ve většině případů u nich dosud není kauzální gen odhalen.

Jak vypadá současné rutinní „vyšetření na MODY“ ve vaší laboratoři respektive tento servis v Motole?
V Laboratoři molekulární genetiky 2. LF vyšetřujeme MODY geny od roku 2006 pod vedením MUDr. Štěpánky Průhové, Ph.D. Diabetologové i praktičtí lékaři z celé republiky nám mohou zaslat žádanku, informovaný souhlas pacienta a vzorek krve k vyšetření. Na základě klinických dat se rozhodujeme o vyšetření jednotlivých genů. V současné době jsme schopni testovat naprostou většinu genů, u nichž byla prokázaná souvislost s MODY. Vyšetření je hrazeno z grantu, takže je pro pacienty zdarma.

Jakým směrem se v oblasti MODY ubírá další práce vaší laboratoře?
Snažíme se co nejvíce MODY diabetes propagovat u odborné veřejnosti, protože tato diagnóza je, podle odhadů, stále geneticky potvrzena jen u zlomku pacientů. Spolupracujeme se zahraničními výzkumnými týmy na hledání dalších genů způsobujících MODY. Také se například u českých prevalentních mutací v genu GCK snažíme nalézt jejich společného předka.

-az-

Vytvořeno: 19. 4. 2011 / Upraveno: 8. 1. 2019 / prof. MUDr. Radek Špíšek, Ph.D.