Long-term cognitive and cardiac outcomes after prenatal exposure to chemotherapy in children aged 18 months or older: an observational study.

Amant F, Van Calsteren K, Halaska MJ, Gziri MM, Hui W, Lagae L, Willemsen MA, Kapusta L, Van Calster B, Wouters H, Heyns L, Han SN, Tomek V, Mertens L, Ottevanger PB. Lancet Oncol. 2012 Mar;13(3):256–64. doi: 10.1016/S1470-2045(11)70363-1. Epub 2012 Feb 10. IF: 22.589

Neurologická klinika

Ve velice prestižním The Lancet Oncology vydali článek, jehož spoluautory jsou i dva lékaři z naší fakulty. Jedná se o dlouhodobou studii monitorující vliv léčebného podávání chemoterapie těhotným ženám na vyvíjející se plod, se zaměřením na kardiální funkce a vývoj nervového systému. Sledováno bylo celkem 70 dětí. Neurokognitivní funkce byly v normálním rozmezí, kognitivní vývoj byl zhoršen u dětí, které byly předčasně narozeny. Kardiální funkce nebyly porušeny.

Pana doc. MUDr. Michaela Halašky, Ph.D., jsme se zeptali, jak dlouho studie probíhala a jakým způsobem se do studie zapojil právě on a jeho klinika:
Dlouhodobě se na Gynekologicko-porodnické klinice 2. LF UK spolu se spolupracujícími klinikami, zejména pak Klinikou dětské neurologie a Dětským kardiocentrem, zabýváme vlivem chemoterapie na dlouhodobý vývoj dětí vystavených intrauterinně chemoterapii. Během posledních 12 let bylo na naší klinice léčeno 75 žen s různými malignitami, kdy v 11 případech byla v těhotenství aplikována chemoterapie. 9 z těchto 11 dětí bylo součástí citované publikace. Nejstarší z našich sledovaných dětí je 19letá žena. Vyšetřování pak probíhají v intervalech 3 let již od roku 2007. Projekt samozřejmě pokračuje dál spolu s mnoha dalšími výzkumy, které se týkají například farmakokinetických studií cytostatik u těhotných, ultrazvukového vyšetřování chemoterapií indukované anemie u plodů, prognózy žen diagnostikovaných malignitou v těhotenství v porovnání s netěhotnými a další.

-mk-

Vytvořeno: 21. 7. 2013 / Upraveno: 9. 1. 2019 / MUDr. Michaela Kotrová