Low-dose insulin therapy in patients with cystic fibrosis and early-stage insulinopenia prevents deterioration of lung function: a 3-year prospective study.

Koloušková S, Zemková D, Bartošová J, Skalická V, Šumník Z, Vávrová V, Lebl J. J Pediatr Endocrinol Metab. 2011; 24(7–8):449–54. IF: 0.887

Pediatrická klinika

Tato tříletá prospektivní studie probíhala na Pediatrické klinice a více se o ní můžete dozvědět v Journal of pediatric endocrinology & metabolism. Během ní byla pacientům trpícím cystickou fibrózou starším deseti let s abnormálními výsledky orálního glukózového tolerančního testu a normální glykémií nalačno nasazena nízkodávková inzulinová terapie. V kontrolní skupině byly děti s cystickou fibrózou odpovídajícího věku a pohlaví s normální glukózovou tolerancí, kterým inzulin podáván nebyl. Během léčby inzulinem se stav výživy u pacientů zlepšil. FEV1 se u nich sice nezměnil, ale nutno podotknout, že v kontrolní skupině došlo k jeho poklesu.

Co výsledky studie znamenají pro pacienty s CF? Bude všem z nich podáván inzulin? O odpověď jsme poprosili spoluautorku článku, MUDr. Janu Bartošovou:
Ze sledování nevyplývá, že každý CF pacient bude dostávat nízkodávkovaný inzulín, ale že je třeba vyhledávat pacienty s počínající inzulinopenií a včas zahájit inzulínovou terapiii (nízkodávkovanou) a že tímto lze předejít zhoršování stavu, a to především výživy.

-mk-

Vytvořeno: 27. 5. 2013 / Upraveno: 10. 1. 2019 / MUDr. Michaela Kotrová