Mammalian metallothioneins: properties and functions.

Babula P, Masarik M, Adam V, Eckschlager T, Stiborova M, Trnkova L, Skutkova H, Provaznik I, Hubalek J, Kizek R. Metallomics. 2012 Aug;4(8):739–50. doi: 10.1039/c2mt20081c. Epub 2012 Jul 13. IF: 3.902

Klinika dětské hematologie a onkologie
 
Pokud jste ještě neslyšeli o proteinech označovaných jako metallothioneiny (MT), pak vás jistě zaujme toto review, které vyšlo v Metallomics. Jako metallothioneiny se označuje rodina všudypřítomných bílkovin, kterým se v současnosti věnuje nemalá pozornost. Jedná se o proteiny bohaté na cystein, které vykazují antioxodační aktivitu a dokáží bránit účinku volných radikálů.
 
Na to, kde se v lidském těle MT vyskytují nejvíce, jsme se zeptali prof. MUDr. Tomáše Eckschlagera, CSc.:
Metalothioneiny (MT) jsou nízkomolekuární proteiny s vysokým obsahem cysteinu, které mají za normálních podmínek navázané dvě molekuly zinku, mohou však vázat i řadu jiných kovů. Nachází se v cytoplazmě, jádře i v řadě organel. MT se dělí do 4 tříd a podle toho se liší i jejich výskyt. MT-1 a 2 jsou ubikviterní a jejich hlavní funkcí je regulace metabolismu zinku a mědi a detoxikace těžkých kovů. MT-3 se nachází v mozku, kde působí jako inhibiční růstový faktor a v menším množství v pankreatu a ve střevě. MT-4 je lokalizován v epiteliálních buňkách kůže, jazyka a žaludku. Podílí se na regulaci žaludečního pH, na vnímání chutí a na ochraně kůže před UV zářením. MT jsou transportovány z buněk, a nachází se proto v řadě tělních tekutin. Náš zájem o tuto skupinu proteinů je podmíněn tím, že jejich koncentrace je zvýšená v řadě nádorů, a mohou tak posloužit jako diagnostický nebo prognostický marker. Navíc se podílí na vzniku rezistence k některým cytostatikům.
 
-Michaela Kotrová-

Vytvořeno: 2. 12. 2013 / Upraveno: 4. 1. 2019 / MUDr. Michaela Kotrová