Management of pediatric ulcerative colitis: joint ECCO and ESPGHAN evidence-based consensus guidelines.

Turner D, Levine A, Escher JC, Griffiths AM, Russell RK, Dignass A, Dias JA, Bronsky J, Braegger CP, Cucchiara S, de Ridder L, Fagerberg UL, Hussey S, Hugot JP, Kolacek S, Kolho KL, Lionetti P, Paerregaard A, Potapov A, Rintala R, Serban DE, Staiano A, Sweeny B, Veerman G, Veres G, Wilson DC, Ruemmele FM; European Crohn's and Colitis Organization; European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition. J Pediatr Gastroenterol Nutr. 2012 Sep;55(3):340–61. IF: 2.298

Pediatrická klinika

Skupina 27 expertů, mezi nimi doc. MUDr. Jiří Bronský, Ph.D., vypracovali a publikovali ve spolupráci s European Crohn's and Colitis Organization (ECCO) a European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition (ESPGHAN) doporučené postupy pro management ulcerózní kolitidy u dětí. Ačkoliv UC pediatrických pacientů sdílí mnoho znaků s její dospělou formou, liší se v několika aspektech, které se autoři snažili postihnout. Jde o monitoraci průběhu onemocnění, roli endoskopických metod v diagnostice, načasování a výběr farmakologické, chirurgické a kombinované léčby a také doporučení k ukončení medikace. Na podkladě 89procentního konsenzu dospěli autoři ke 40 formálním doporučením a 68 praktickým bodům.

Do jaké míry ovlivňuje používání společných doporučených postupů výsledky léčby u dětských pacientů s UC? Odpověděl nám doc. MUDr. Jiří Bronský, Ph.D.
V dnešní době je diagnostika a léčba chronických onemocnění na základě doporučených postupů zcela zásadní. Používání doporučených postupů má bezprostřední vliv na správnou diagnostiku – tzn. určení typu, rozsahu a závažnosti onemocnění. Podle toho je cíleně vybírána vhodná léčba. V minulosti při nejednotnosti postupů jsme se často setkávali s neúplně provedenou diagnostikou. Ulcerózní kolitida má v dětském věku mnoho různých, často i atypických forem a pokud není provedena kompletní endoskopie a zobrazení tenkého střeva (v současnosti je standardem magnetická resonance), tak není možno ji s jistotou odlišit od Crohnovy nemoci. Léčba pak může být chybně vedena, v případě nutnosti provedení totální proktokolektomie je přesná diagnostika zcela zásadní.

Jsem rád, že se podařilo účastnit se evropského konsensu diagnostiky a léčby ulcerózní kolitidy u dětí. Zároveň jsme poznatky z mezinárodních doporučení zpracovali i v rámci ČR, což jistě přispěje ke zkvalitnění péče o děti s idiopatickými střevními záněty. Vzhledem k tomu, že dětí s těmito onemocněními přibývá a symptomy se častěji objevují i v nižších věkových kategoriích, je nutné dbát na včasnou a dobře provedenou diagnostiku. Tím, že se na tvorbě tuzemských doporučení podíleli kolegové ze všech větších dětských pracovišť v ČR, podařilo se nám domluvit jednotný přístup k těmto pacientům, který se snažíme důsledně dodržovat. Dovolím si říci, že péče o tyto pacienty na našem pracovišti je zcela v souladu s mezinárodními standardy, včetně možnosti biologické léčby. V současné době se účastníme tvorby nových mezinárodních doporučení pro Crohnovu nemoc u dětí, která by měla být publikována v nejbližší době.

-Barbora Beňová-

Vytvořeno: 9. 12. 2013 / Upraveno: 7. 1. 2019 / MUDr. Michaela Kotrová