Mesenchymal stromal cells prolong the lifespan in a rat model of amyotrophic lateral sclerosis.

Forostyak S, Jendelova P, Kapcalova M, Arboleda D, Sykova E. Cytotherapy. 2011 Oct;13(9):1036–46. Epub 2011 Jul 8. IF: 2,925

Amyotrofická laterální skleróza (ALS) je progresivní, neurodegenerativní onemocnění, charakterizované degenerací a ztrátou mozkových a spinálních motoneuronů. Postupně dochází ke svalové slabosti až atrofii, nakonec pacient zůstává paralyzován, při zachování psychických a mentálních schopností. Studie uveřejněná v časopise Cytotherapy popisuje použití mezenchymálních stromálních buněk (MSC) u symptomatických potkanů, s cílem zmírnit průběh nemoci a prodloužit život zvířat. Intraspinální a systémové podání MSC u symptomatických zvířat mělo významný vliv na pohybovou aktivitu a svalovou sílu už 4 týdny po transplantaci. Stejně tak se prodloužil život symptomatických jedinců v porovnání s kontrolní skupinou.

Spoluautorky článku, paní RNDr. Pavly Jendelové, Ph.D., jsme se zeptali, jestli se klinické studie připravují i pro lidské pacienty.
Ano, v současné době se připravuje klinická studie pro pacienty s ALS, kterým budou podány intrathekálně autologní mezenchymální kmenové buňky kostní dřeně (spol. BioInova). Studie byla schválená SÚKL a její zahájení se předpokládá v červnu tohoto roku.

Vytvořeno: 19. 6. 2012 / Upraveno: 7. 1. 2019 / prof. MUDr. Radek Špíšek, Ph.D.