Metallothioneins and zinc in cancer diagnosis and therapy.

Krizkova S, Ryvolova M, Hrabeta J, Adam V, Stiborova M, Eckschlager T, Kizek R. Drug Metab Rev. 2012 Dec;44(4):287–301. doi: 10.3109/03602532.2012.725414. Epub 2012 Oct 11. IF: 6.4

Klinika dětské hematologie a onkologie

Tato publikace popisuje vliv metallothioneinů (MTs) a zinku na rozvoj nádorových onemocnění. MTs se podílejí na ochraně proti oxidačnímu stresu a toxickým kovům, ovlivňují metabolismus zinku a jeho homeostázu. Tato práce hodnotí antiapoptotické účinky MTs a jejich součinnost s jaderným faktorem kappa B, protein-kinázou C, geny spojenými s nádory jícnu a genem p53. Dočtete se zde též o roli MTs v proliferaci, imunomodulaci, aktivaci enzymů a interakcích s oxidem dusným.

Spoluautora článku, MVDr. Jana Hraběty, jsme se zeptali, jestli a případně jak ovlivňují MTs odpověď na terapii:
Metalothioneiny (MT) jsou inducibilní metaloproteiny s nízkou molekulovou hmotností a vysokým obsahem cysteinu. Podíl MT na rezistenci může být v konkrétních případech zásadní. Rezistence je způsobena ovlivněním DNA reparativních mechanizmů a nebo funkce transkripčních faktorů, jako je např. p53 nebo NFkappaB. Za funkci MT odpovídají SH skupiny cysteinů, které jsou schopné vytvářet koordinační vazby se Zn a dalšími kovy. Vazbou Zn vzniká velice nízký redoxní potenciál, a následně mohou být MT snadno oxidovány, např. disulfidy za následného uvolnění Zn. V organismu jsou nepostradatelné v oxidoredukčním buněčném metabolismu, detoxikaci a buněčné distribuci zinku a jeho homeostáze. Zesílení těchto protektivních funkcí v nádorové tkáni může opět významně snížit účinnost léčby.

-Michaela Kotrová-

Vytvořeno: 2. 9. 2013 / Upraveno: 4. 1. 2019 / MUDr. Michaela Kotrová