Myocardial Phospholipid Remodeling under Different Types of Load Imposed during Early Postnatal Development.

Novák F, Kolář F, Hamplová B, Mrnka L, Pelouch V, Ošťádal B, Nováková O. Physiol. Res. 58 (Suppl. 2): S13–S32, 2009. IF: 1.653

V této práci byla sledována remodelace membránových fosfolipidů v srdci potkana v období fyziologického vývoje a zrání srdeční svaloviny těsně po narození a po aplikaci další pracovní zátěže (podvaz aorty, chronická hypoxie, hyperthyroidismus). Období po narození samo představuje fyziologickou zátěž a stimuluje vývoj membránových struktur a syntézu fosfolipidů. Zatímco hyperthyroidismus vývoj membrán urychluje, tlakové přetížení působí inhibičně. Jedná se především o maturaci mitochondriálních membrán, protože kardiolipin je za těchto podmínek jedním z nejvíce ovlivněných fosfolipidových druhů. Při remodelaci fosfolipidů nejcitlivěji reagují jejich acylové řetězce. Jde zejména o polynenasycené acyly určující fyzikálně chemické vlastnosti membránové dvojvrstvy, a tím i funkci na membránu vázaných proteinů a lipidových signálních molekul.

Výše uvedená publikace vznikla ve spolupráci vědeckých pracovníků Přírodovědecké fakulty UK a prof. RNDr. Václava Peloucha, CSc., z Ústavu lékařské chemie a biochemie UK 2. LF.

O pár slov k této spolupráci (jak vznikla, co přinesla) jsme poprosili doc. RNDr. Františka Nováka, CSc., z Přírodovědecké fakulty:
Spolupráce s prof. V. Pelouchem začala již v roce 1983 při spoluvedení diplomové práce Jany Drnkové s doc. O. Novákovou, která srovnávala vliv izoprenalinu na kompaktní a spongiózní vrstvu myokardu kapra a dále pokračovala ve své doktorské práci na myším srdci. Obě studie byly později publikovány v Comparative Biochemistry and Physiology. Díky profesoru Pelouchovi se tak problematika biochemie a fyziologie srdce dostala na pracoviště katedry fyziologie živočichů Přírodovědecké fakulty UK. V devadesátých letech po přechodu z 1. lékařské fakulty UK na katedru biochemie Přírodovědecké fakulty jsem se do spolupráce s prof. Pelouchem také zapojil.

Minireview „Myocardial Phospholipid Remodeling under Different Types of Load Imposed during Early Postnatal Development“ je poslední publikací prof. Peloucha, kterou s velkým zájmem a radostí s námi připravoval do tisku. Shrnuje publikace výsledků, které vznikly v období let 1996–2009 při vedení diplomových prací Libora Mrnky a Blanky Panuškové a doktorské práce Blanky Hamplové-Panuškové. Je třeba zdůraznit, že při spolupráci se studenty se náš milý kolega Pelouch jevil jako vynikající pedagog a odborník, který velmi ochotně mladým lidem předával své zkušenosti a dobře si s nimi rozuměl.

Děkujeme doc. Novákovi z PřF UK za spolupráci na tomto článku.

-az-

Vytvořeno: 31. 1. 2011 / Upraveno: 11. 1. 2019 / prof. MUDr. Radek Špíšek, Ph.D.