Rob L, Halaška M, Robová H. Lancet Oncol. 2010 Mar;11(3):292–301. Review. IF: 13.2837
Vynikající publikační úspěch se podařil skupině z Gynekologicko-porodnické kliniky pod vedením prof. Roba.
V březnovém čísle prestižního časopisu Lancet Oncology (IF: 13.283) vyšlo review o chirurgické léčbě nádorů děložního čípku, jehož prvním autorem je je prof. MUDr. Lukáš Rob, CSc., z Gynekologicko-porodnické kliniky. Nádor děložního čípku je zde představen jako celosvětově druhá nejčastější malignita u žen, na niž ročně zemře kolem 273 000 žen. Klasifikace radikální hysterektomie z roku 2008 zahrnuje také tzv. „nerve sparing“ radikální hysterektomii, jejímž cílem je pokud možno zachování autonomního nervstva, a tak zlepšení postoperační kvality života pacientek. V tomto review se autoři zaměřili na anatomický popis autonomního nervstva pánve, jeho možného poškození při radikální hysterektomii a popis kroků, jimiž se lze poškození vyvarovat.
O pár řádků k publikaci a o odpověď na níže uvedenou otázku jsme poprosili prof. Lukáše Roba:
K publikaci jsme byli vyzváni redakční radou tohoto prestižního časopisu na základě několika originálních prací naší skupiny. Tyto práce se zabývají individualizací chirurgické léčby se snahou o aplikaci méně radikálních postupů tam, kde je to z onkologického hlediska bezpečné. Práce je na přání redakční rady a editora nejen review, ale ukazuje také trendy dalšího vývoje chirurgie v této oblasti. Nás těší citační ohlas našich prací a tuto publikaci považujeme za uznání našeho postavení ve světě v oblasti onkogynekologie.
Jaké jsou možné následky poškození pelvického autonomního nervstva při radikální hysterektomii?
Dnešní technologie a zejména rozvoj koagulačních systémů nám umožňuje stále bezpečnější a „radikálnější“ operační techniky. Radikální chirurgická léčba karcinomů děložního hrdla je spojena s poměrně jasně definovanou morbiditou, do které spadá i poškození pánevních nervů. Dlouho jsme se věnovali pouze urologickým problémům, které se záhy manifestují, ale již se nemluví u žen o poruchách v oblasti sexuality (u karcinomů prostaty je porucha erekce okamžitou stížností) a o poruchách motility rekta. Náš koncept, který vychází z detekce sentinelových lymfatických uzlin, umožňuje aplikovat u žen s nepostiženými sentinelovými uzlinami „bezpečně“ méně radikální postupy, které částečně nebo úplně šetří inervaci ponechaných orgánů urogenitální oblasti. Cílem publikace bylo jasně upozornit na nutnost individualizace radikality léčby a nutnost hodnotit nejen onkologické výsledky, ale i kvalitu života, zejména z pohledu pozdních komplikací.
-az-