Peripheral nerve stimulation in intractable neuropathic pain.

Kozak J, Kobesova A, Vrba I, Steindler J, Kolar P. Neuro Endocrinol Lett. 2011 32(3):226–33. IF: 1,621

Periferní nervová stimulace (PNS) patří mezi neurostimulační analgetické metody. PNS se používá pro léčbu periferní neuropatické bolesti, je to invazivní, vysoce sofistikovaná a specializovaná metoda. V článku publikovaném v časopise Neuroendocrinology Letters autoři čtenáře seznamují s touto, ještě ne příliš rozšířenou léčebnou metodou. Popisují principy léčby, indikace k PNS, vlastní provedení a komplexní péči o takto léčené nemocné. Závěrem autoři popisují vlastní zkušenosti. PNS se ukazuje jako velmi účinná pomoc u jinak neovlivnitelných chronických bolestivých stavů v oblasti postiženého nervu.
 
Pro jaké pacienty je tato metoda nejvhodnější a jakých výsledků s ní lze dosáhnout, jsme se zeptali autora článku, MUDr. Jiřího Kozáka.
Periferní nervová stimulace (PNS – Peripheral Nerve Stimulation) patří do skupiny neurostimulačních metod, které se využívají v léčbě nejzávažnějších bolestivých stavů. kde již jsou vyčerpány jiné možnosti analgetické léčby. Klasická neurostimulace míšní (SCS – Spinal Cord Stimulation), epidurální zavedení elektrody je častěji používaný neurostimulační postup, který se využívá např. u neztišitelných bolestí po opakovaných operacích páteře, nicméně metody PNS se využívají stále více a jejich indikace se rozšiřují. PNS byla dříve prováděna pouze pomocí specielních elektrod plochého tvaru, které se implantují a fixují neurochirurgickým přístupem přímo k postiženému nervu. Přímo k nervu (nervové pleteni) jsou pak vedeny analgeticky působící elektrické impulsy implantovaným generátorem.
 
Hlavní indikací takové implantace je jasně lokalizovaná neuropatická bolest, která již nereaguje na analgetickou léčbu, a neurochirurgické postupy nejsou indikované, resp. jsou už vyčerpané – obdobný případ uvádíme v našem článku. V poslední době se rozšiřují indikace k použití periferní nervové, ale i okrskové stimulace. Zavádějí se perkutánní elektrody např. k okcipitálním nervům pro jinak již neztišitelné bolesti hlavy i při těžkých migrenozních obtížích. Elektrody se zavádějí i okrskově do bolestivých oblastí bez ohledu na lokalizaci nervových struktur, např. u fibromyalgie nebo u lokálních bolestí zad po operacích bederní páteře. Cílem PNS je úleva od bolesti, která je zprostředkována elektrickými impulsy z implantovaného generátoru, který je velmi podobný známému kardiostimulátoru. Zásadním rozdílem mezi těmito přístroji je skutečnost, že neurostimulaci si pacient může spouštět sám podle bolesti na rozdíl od kardiostimulace. Analgetický efekt metody PNS hodnotíme dle subjektivních pocitů pacienta, možno i dle deníku bolesti, který pacient vyplňuje, i dle toho, zda zredukoval analgetickou farmakoterapii. V ideálním případě, asi u 60 % implantovaných pacientů, jsou analgetika zcela vysazena. Nicméně se hodnotí jako úspěšná implantace systému – redukce bolesti nejméně o 50 %.

Vytvořeno: 6. 11. 2012 / Upraveno: 4. 1. 2019 / prof. MUDr. Radek Špíšek, Ph.D.