Reactivity to Helicobacter pylori antigens in patients suffering from thyroid gland autoimmunity.

Štechová K, Pomahačová R, Hrabák J, Durilová M, Sýkora J, Chudoba D, Šťavíková V, Flajsmanová K, Varvarovská J. Exp Clin Endocrinol Diabetes. 2009 Sep;117(8):423–31. Epub 2009 May 26. IF: 1.896

Tématem článku doc. MUDr. Kateřiny Štechové, Ph.D., z Pediatrické kliniky je výzkum imunitní reakce na antigeny Helikobakter pylori u pacientů s autoimunitní thyreoitidou. V kontrolní skupině zdravých jedinců H. pylori negativních byla v experimentu pozorována celkově nižší bazální cytokinová a chemokinová produkce, přičemž specifická stimulace antigeny H. pylori byla následována zvýšením produkce IFN-gamma a TGF-beta. V ostatních skupinách (pacientů s thyreoitidou H. pylori pozitivních resp. negativních a ve skupině zdravých H. pylori pozitivních) byla měřená imunitní odpověď (produkce chemokinů a prozánětlivých cytokinů) celkově vyšší. Závěry tak potvrzují fakt, že odpovídající reakce imunitního systému je prevencí chronické infekce a rozvoje autoimunitních onemocnění.

Kde lze předpokládat chybu v prevenci chronické infekce, když byla v obou skupinách H. pylori pozitivních produkce sledovaných cytokinů a chemokinů relativně vyšší než u zdravých jedinců H. pylori negativních? Zeptali jsme se doc. Štechové.
Jedná se o celkové nastavení imunitního systému. Patrně je důležité, že zdraví jedinci, kteří jsou H. pylori negativní, jsou schopní na jeho antigeny reagovat právě kombinací zvýšení produkce Th1 cytokinu (IFN-gamma) zároveň s cytokinem, který patří k „regulačním“ (TGF-beta). Jejich reaktivita je tedy „správně“ nastavena, jsou schopni jednak zabránit chronické kolonizaci tímto patogenem, na druhou stranu není jejich odpověď přehnaná. Zde je potřeba zdůraznit, že všechny kontroly pocházely ze stejného socioekonomického prostředí, a měly tudíž stejnou šanci se helikobakterem nakazit. Prostě i v případě cytokinů a chemokinů platí „všeho s mírou“ .

-az-

Vytvořeno: 8. 4. 2010 / Upraveno: 7. 1. 2019 / prof. MUDr. Radek Špíšek, Ph.D.