Reference percentiles for FEV1 and BMI in European children and adults with cystic fibrosis.

Boëlle PY, Viviani L, Busson PF, Olesen HV, Ravilly S, Stern M, Assael BM, Barreto C, Drevinek P, Thomas M, Krivec U, Mei-Zahav M, Vibert JF, Clement A, Mehta A, Corvol H; French CF Modifier Gene Study Investigators; European CF Registry Working Group. Orphanet J Rare Dis. 2012 Sep 7;7:64. doi: 10.1186/1750-1172-7-64. IF: 5.074

Ústav lékařské mikrobiologie

Autoři této práce využili velkou databázi evropských dětí s cystickou fibrózou (CF) k vytvoření referenčních percentilových tabulek pro FEV1 a BMI u těchto pacientů. Získaná data poté porovnali s mezinárodními. Pozorování odhalilo vysokou variabilitu mezi pacienty s CF, i přesto, že je jim poskytována stejná péče. Evropské percentily pro FEV1 se velice lišily od amerických – plicní funkce se ukázaly být lepší u evropských dětí. Plicní funkce a BMI byly shodné ve Francii a Německu – dvou nejvíce přispívajících evropských zemích. Získané výsledky umožňují srovnání, které je důležité pro hodnocení průběhu CF.

Proč se u pacientů s CF sledují právě zmiňované dva parametry (BMI a FEV1)? O odpověď jsme poprosili spoluautora článku, doc. MUDr. Pavla Dřevínka, Ph.D.:
V první řadě bych rád poznamenal, že tato publikace znamená veliký úspěch evropského registru pacientů s CF, který nevznikal nijak samočinně, ale jen díky dlouhodobé spolupráci desítek léčebných center CF po celé Evropě, trpělivě sbírajících údaje o svých nemocných. Jedině taková nadnárodní databáze pak dovolí sestavit „referenční hodnoty“ pro pacienty se vzácnou nemocí, jakou je např. právě CF.

U nemocných CF se cíleně monitoruje stav výživy a funkce plic, neboť tyto dva parametry nejzásadnějším způsobem odrážejí stav a průběh nemoci. Jejich pokles indikuje zhoršení klinického stavu i dlouhodobé prognózy. FEV1 je jediný široce uznávaný komparátor plicní funkce mezi pacienty s CF; u nutričního stavu se pak přirozeně využívá parametru BMI.

Na závěr snad jen poznámka k cíli práce. Smyslem nebylo vytvořit nějaké referenční rozmezí pro pacienty s CF, a spokojit se tak s jejich nižšími hodnotami FEV1 a BMI, které bychom snad nazývali referenčními hodnotami CF. I pro tyto pacienty platí referenční hodnoty zdravé populace a jejich dosažení je konečným cílem terapie CF. Nicméně okamžité srovnání hodnot FEV1 nebo BMI konkrétního pacienta s referenčními percentily evropské populace CF může být významným vodítkem při objektivním hodnocení stavu pacienta a efektivity jeho léčby.

-Michaela Kotrová-

Vytvořeno: 9. 9. 2013 / Upraveno: 4. 1. 2019 / MUDr. Michaela Kotrová