Regenerative medicine for the treatment of spinal cord injury: more than just promises?

Pêgo AP, Kubinova S, Cizkova D, Vanicky I, Mar FM, Sousa MM, Sykova E. J Cell Mol Med. 2012 Nov;16(11):2564–82. doi: 10.1111/j.1582-4934.2012.01603.x. IF: 4.125

Ústav neurověd

Toto review, vydané v Journal of Medicine and Biochemistry, shrnuje dosavadní poznatky týkající se regeneračních schopností míchy. Vybízí odborníky k multidisciplinární spolupráci, která usnadní využití doposud získaných vědeckých poznatků v klinické praxi. Předmětem debat na tomto poli je nejen vhodný zdroj buněk, jejich dávka, načasování a způsob aplikace, ale též některé molekuly podporující regenerativní kapacitu centrálního nervového systému.

Jaké postupy se v léčbě míšních lézí používají v současné době? Zeptali jsme se spoluautorky článku, prof. MUDr. Evy Sykové, DrSc.:
Současné možnosti léčby spočívají pouze ve stabilizaci páteře, odstranění edému a déletrvajícího tlaku na míšní tkáň, podání methylprednisolonu a dlouhodobá rehabilitace. U úplné míšní léze ale po odeznění edému již obvykle nedojde ke zlepšní motorické a sensitivní funkce. Regenaraci brání degenerace axonů, kavitace, zjizvení a produkce řady inhibičních faktorů. Proto se neobejdeme bez nových postupů, zahrnujících odstranění těchto překážek pomocí enzymů a protilátek proti inhibičním faktorům, přemostění defektu a v neposlední řadě využití kmenových buněk.

-Michaela Kotrová-

Vytvořeno: 21. 10. 2013 / Upraveno: 4. 1. 2019 / MUDr. Michaela Kotrová