Stage-specific impact of tumor location on oncologic outcomes in patients with upper and lower tract urothelial carcinoma following radical surgery.

Rink M, Ehdaie B, Cha EK, Green DA, Karakiewicz PI, Babjuk M, Margulis V, Raman JD, Svatek RS, Fajkovic H, Lee RK, Novara G, Hansen J, Daneshmand S, Lotan Y, Kassouf W, Fritsche HM, Pycha A, Fisch M, Scherr DS, Shariat SF; Bladder Cancer Research Consortium (BCRC); Upper Tract Urothelial Carcinoma Collaboration (UTUCC). Eur Urol. 2012 Oct;62(4):677–84. Epub 2012 Feb 15. IF: 8.493

Urologická klinika

Tato studie sleduje rozdíly v prognóze mezi uroteliálními karcinomy horních močových cest (UTUC) a uroteliálním karcinomem močového měchýře (UCB). Podařilo se získat data od 4335 pacientů s UCB léčených radikální cystektomií a bilaterální pánevní lymfadenektomií, 877 pacientů s ureterálním UTUC a 1615 s kalichopánvičkovým UTUC léčených radikální nefrektomií. Nemocní s UCB obvykle trpěli těžším stádiem a stupněm onemocnění, častěji u nich docházelo k invazi do lymfatických cest a metastázám do lymfatických uzlin. Mezi neinvazivními stádii onemocnění byly relapsy častější u pacientů s UCB v porovnání s kalichopánvičkovými tumory, ne však v porovnáni s ureterálními tumory. Tumory pT4 častěji relabovaly, pokud byly v ureterální kalichopánvičkové lokalizaci.

Která ze tří zmíněných lokalizací je u vašich pacientů nejčastější? O odpověď jsme poprosili prof. MUDr. Marka Babjuka, CSc.:
Uroteliální nádory vývodných cest močových postihují častěji močový měchýř než pánvičku nebo močovod. S touto distribucí se setkáváme i u našich pacientů. Příčinou je zřejmě delší kontakt moči, která obsahuje potenciálně kancerogenní látky, se sliznicí měchýře než se sliznicí horních močových cest.

-Michaela Kotrová-

Vytvořeno: 9. 9. 2013 / Upraveno: 10. 1. 2019 / MUDr. Michaela Kotrová