Study of DNA-ellipticine interaction by capillary electrophoresis with laser-induced fluorescence detection.

Ryvolova M, Adam V, Eckschlager T, Stiborova M, Kizek R. Electrophoresis. 2012 Jun;33(11):1545–9. doi: 10.1002/elps.201200056. IF: 3,303

Klinika dětské hematologie a onkologie

Tento článek přichází s novou metodou pro studium interakce ellipticinu a DNA. Ellipticin je alkaloid s protinádorovou aktivitou, která je u některých typů nádorů obzvláště efektivní, má jen málo vedlejších účinků a žádnou hematologickou toxicitu. Pro studium jeho interkalační aktivity zde byla použita kapilární elektroforéza s laserem indukovanou fluorescencí. Ukázalo se, že je velice dobře aplikovatelná a její použití při stanovování komplexů DNA s ellipticinem in-vitro je možné.

Prof. MUDr. Tomáš Eckschlager, CSc., pro Publikační okénko napsal:
Sledování interakcí léků s jejich cílovými molekulami je velmi důležité pro další výzkum mechanismů jejich účinků. U většiny cytostatik je to molekula DNA. V naší práci jsme se pokusili nalézt metodiku, která by nahradila technicky náročnou metodu průkazu DNA aduktů pomocí P32 postlabelingu. V nově zavedené metodě, která je technicky podstatně jednodušší, jsme využili fluorescenčních vlastností ellipticinu.

-Michaela Kotrová-

Vytvořeno: 4. 11. 2013 / Upraveno: 7. 1. 2019 / MUDr. Michaela Kotrová