The Increased Activity of TRPV4 Channel in the Astrocytes of the Adult Rat Hippocampus after Cerebral Hypoxia/Ischemia.

Butenko O, Dzamba D, Benesova J, Honsa P, Benfenati V, Rusnakova V, Ferroni S, Anderova M. PLoS One. 2012; 7(6): e39959. Published online 2012 June 27. doi: 10.1371/journal.pone.0039959. IF: 4.092

Ústav biofyziky

To, že aktivita kanálů TRPV4 v astrocytech v potkaním hippokampu se zvyšuje se vznikem astrogliózy při ischemii, ukazují výsledky této studie. Vyšla v žurnálu PLoS One. Studie sledovala vliv mozkové hypoxie/ischemie (H/I) na expresi kanálů TRPV4 v astrocytech CA1 regionu hippokampu dospělých potkanů. Imunohistochemické analýzy ukázaly, že 7 dní po H/I je exprese TRPV4 v astrocytech hippokampu zvýšená, což navíc koinciduje s rozvojem astrogliózy.

Jakou funkci mají kanály TRPV4 za fyziologické situace? O odpověď jsme poprosili spoluautora článku, Mgr. Dávida Džambu:
Jelikož jsou TRPV4 kanály aktivovány osmotickými, mechanickými a teplotními stimuly, hrají úlohu u několika fyziologických funkcí, jako jsou například regulace objemu buňky, vasodilatace, nocicepce nebo vnímaní teploty. Přestože byla přítomnost TRPV4 kanálů prokázaná i v mozku, jejich funkce za fyziologických podmínek zde není zcela objasněna.

-Michaela Kotrová-

Vytvořeno: 21. 10. 2013 / Upraveno: 9. 1. 2019 / MUDr. Michaela Kotrová