The synergistic effects of DNA-targeted chemotherapeutics and histone deacetylase inhibitors as therapeutic strategies for cancer treatment.

Stiborová M, Eckschlager T, Poljaková J, Hraběta J, Adam V, Kizek R, Frei E. Curr Med Chem. 2012 19(25):4218–38. IF: 4.859

Klinika dětské hematologie a onkologie

V Current Medicinal Chemistry vyšlo review, popisující synergické účinky inhibitorů histon deacetylázy (HDAC) a ionizujícího záření nebo chemoterapeutik. Výsledky mnoha studií, provedených na mnoha typech nádorů, dokazují, že inhibitory HDAC zesilují efekt záření i léčiv poškozujících DNA. Používání inihibitorů HDAC by tedy mohlo zefektivnit léčbu nádorů. Review též poskytuje informaci o molekulárních mechanismech působení inhibitorů HDAC.

Používají se již dnes inhibitory histon deacetylázy v léčbě některých nádorů? O odpověď jsme poprosili prof. MUDr. Tomáše Eckschlagera, CSc.:
Dva inhibitory histondeacetyláz – vorinostat a romidepsin jsou registrovány pro léčbu progredujícího a rezistentního kožního T buněčného lymfomu a romidepsin i pro léčbu periferního T buněčného lymfomu v druhé a další linii. Valproát se používá jako antiepileptikum a v léčbě některých psychiatrických onemocnění, v protinádorových indikacích schválen dosud není. Řada inhibitorů histondeacetyláz je v současnosti zařazena do klinických studií jak v monoterapii, tak v kombinaci s jinými protinádorovými léky nebo s radioterapií. Podle výsledků experimentů i klinických studií se některé z inhibitorů histondeacetyláz zdají velmi nadějné a jsem přesvědčen, že najdou své místo v léčbě nádorů.

-Michaela Kotrová-

Vytvořeno: 14. 10. 2013 / Upraveno: 9. 1. 2019 / MUDr. Michaela Kotrová