The use of superporous Ac-CGGASIKVAVS-OH-modified PHEMA scaffolds to promote cell adhesion and the differentiation of human fetal neural precursors.

Kubinová S, Horák D, Kozubenko N, Vaněček V, Prokš V, Price J, Cocks G, Syková E. Biomaterials. 2010 Aug;31(23):5966–75. Epub 2010 May 18. IF: 7.365

V Centru buněčné terapie a tkáňových náhrad se zabývají konstrukcí polymerních látek, které jsou dále užívány jako nosiče ve výzkumu kmenových buněk pro buněčnou terapii poranění CNS. Uvedený článek v časopise Biomaterials (IF: 7.365) je jedním z publikačních výstupů této práce. Je v něm popsána syntéza látek odvozených od PHEMA (poly(2-hydroxyetyl metakrylátu)) – jednalo se o připojení peptidové sekvence Ac-CGGASIKVAVS-OH, kopolymerizaci s 2-aminoetyl metakrylátem a etylen dimetakrylátem, reakci s gamma-thiobutyrolaktonem a následně s 2,2'-dithiodipyridinem. Byl sledován vliv modifikace na vlastnosti nosiče. Ukázalo se, že připojení sekvence Ac-CGGASIKVAVS-OH výrazně podporuje proliferaci, adhezivitu a neuronální diferenciaci fetálních neurálních buněk kultivovaných na nosiči.
 
Jakého stupně diferenciace fetálních neuronálních buněk lze takto dosáhnout? Jak dlouho to trvá? O odpovědi jsme požádali prof. MUDr. Evu Sykovou, DrSc.:
Jedná se o přítomnost neuronálních znaků pro nezralé, ale jasně diferencované neurony. Trvá to několik týdnů. Cílem je například dosáhnout diferenciace neuronů do motoneuronů pro implantaci u míšního poranění.
 
-az-

Vytvořeno: 26. 10. 2010 / Upraveno: 9. 1. 2019 / prof. MUDr. Radek Špíšek, Ph.D.