Trends in childhood type 1 diabetes incidence in Europe during 1989–2008: evidence of non-uniformity over time in rates of increase.

Patterson CC, Gyürüs E, Rosenbauer J, Cinek O, Neu A, Schober E, Parslow RC, Joner G, Svensson J, Castell C, Bingley PJ, Schoenle E, Jarosz-Chobot P, Urbonaité B, Rothe U, Krzisnik C, Ionescu-Tirgoviste C, Weets I, Kocova M, Stipancic G, Samardzic M, de Beaufort CE, Green A, Dahlquist GG, Soltész G. Diabetologia. 2012 Aug;55(8):2142–7. doi: 10.1007/s00125-012-2571-8. Epub 2012 May 26. IF: 6.814

Pediatrická klinika

Vývojová tendence incidence diabetu prvního typu u dětí v Evropě je tématem tohoto článku. Do studie se zapojilo 23 EURODIAB center v 19 zemích, která porovnávala nárůst incidence v letech 1989–1998 a 1999–2008. Během těchto dvou období bylo zaznamenáno 49969 nových případů diabetu 1. typu u dětí mladších 15 let. Ze závěrů práce vyplývá, že incidence tohoto onemocnění vzrůstá průměrně o 3–4 % ročně, nicméně nárůst není homogenní ani rovnoměrný: lze najít periody s rychlejším či pomalejším nárůstem a i data z jednotlivých center se liší. Charakter změn naznačuje, že expozice rizikovým faktorům je odlišná v různých obdobích a na různých místech Evropy.

Co jsou EURODIAB centra a co je jejich úkolem? O odpověď jsme poprosili doc. MUDr. Ondřeje Cinka, Ph.D.:
EURODIAB je starý akronym z počátku 90. let, kdy vznikla evropská iniciativa ke sjednocení (či vytvoření) incidenčních registrů dětského diabetu v Evropě. Tehdy profesor Vavřinec, přednosta II. dětské kliniky, takový registr spolu s paní doktorkou Dvořákovou vytvořil, a Česká republika se mohla přidat. V roce 1997 jsem administrativu registru dostal na starost. EURODIAB od té doby ztratil financování, několikrát se vyměnili jeho vedoucí, ale tvrdé jádro registrů dělá pořád totéž: anonymně sbírá záznamy o nových případech dětského diabetu. U nás se tak děje laskavostí všech asi osmdesáti dětských diabetologů v zemi. Nic za to nemají – mimo výsledků incidence. Díky jejich ochotě máme stále největší populační registr dětského diabetu. Naše země je přesně tak velká, abychom byli snadno schopní komunikovat – na druhou stranu není zase tak malá, aby registr zachytil jen pár případů do roka. V současnosti vidíme asi 200–250 nových případů diabetu za rok; po dřívějším prudkém růstu incidence již nestoupá, jak je publikováno zde i v našem předchozím článku. To je důležitý indikátor možných změn v diabetogenních expozicích prostředí – škoda jen, že nevíme, které expozice to konkrétně jsou.

-Michaela Kotrová-

Vytvořeno: 15. 9. 2013 / Upraveno: 9. 1. 2019 / MUDr. Michaela Kotrová