Tumor-infiltrating lymphocytes and dendritic cells in human colorectal cancer: their relationship to KRAS mutational status and disease recurrence.

Kocián P, Šedivcová M, Drgáč J, Cerná K, Hoch J, Kodet R, Bartůňková J, Špíšek R, Fialová A. Hum Immunol. 2011 Nov;72(11):1022–8. IF: 2,872

Ve společné práci Ústavu imunologie, Chirurgické klinikyÚstavu patologie byl studován význam protinádorové imunitní odpovědi pro prognózu kolorektálního karcinomu.

Hlavní zjištění této studie shrnuje MUDr. Petr Kocián, chirurg a student M.D., Ph.D. programu naší fakulty:
„V době biologické léčby je naléhavou potřebou hledání nových prognostických a prediktivních biomarkerů, které povedou k selekci rizikových pacientů s kolorektálním karcinomem a racionalizaci adjuvantní onkologické léčby. Jinými slovy na základě laboratorního vyšetření těchto biomarkerů předurčit, zda bude další onkologická léčba pro pacienta po radikálním chirurgickém výkonu přínosná ve srovnání s pouhým sledováním. Vedle rutinně používaného molekulárního biomarkeru – stanovení mutace K-ras je jednou z možností analýza lymfocytů infiltrujících nádory (TILs). Existují důkazy pro to, že imunitní systém je schopen kontrolovat růst nádorových buněk, a to zejména v raných stadiích karcinogeneze (teorie protinádorového imunitního dohledu). V boji proti nádorovým buňkám používá imunitní systém obě hlavní složky – systém přirozené imunity i systém imunity adaptivní (specifické T a B lymfocyty). Spojkou mezi oběma systémy představují buňky dendritické, které hrají klíčovou roli v procesu zahájení plnohodnotné imunitní reakce. V této práci publikované výsledky potvrzují, že pacienti s mutací K-ras v kodonu 13, nízkou denzitou lymfocytů (TILs) a vysokým poměrem nezralých/zralých dendritických buněk (CD1a+/DC-LAMP+ buňky) v nádorové tkáni mají vysoké riziko rekurence onemocnění. Tito pacienti jsou vzhledem k přítomnosti K-ras mutace navíc rezistentní na cílenou léčbu inhibitory EGFR, a tudíž vystaveni vyššímu riziku úmrtí na nádorové onemocnění. Vzhledem k výše uvedenému mají tito pacienti být po radikálním chirurgickém výkonu indikováni k adjuvantní onkologické léčbě a pečlivému follow up.“

Vytvořeno: 6. 6. 2012 / Upraveno: 9. 1. 2019 / prof. MUDr. Radek Špíšek, Ph.D.