Urine and serum cathepsin B concentrations in the transitional cell carcinoma of the bladder.

Kotaska K, Dusek P, Prusa R, Vesely S, Babjuk M. J Clin Lab Anal. 2012 Feb;26(2):61–5. doi: 10.1002/jcla.21483. IF: 1.384

Ústav lékařské chemie a klinické biochemie

Tato práce z naší fakulty vyšetřuje korelaci mezi hladinami katepsinu B a gradingem/invazivitou nádorové tkáně v močovém měchýři. Hladiny katepsinu B v séru a moči byly měřeny u 40 pacientů s karcinonem močového měchýře z přechodného epitelu a u kontrolní skupiny 64 zdravých jedinců. Koncentrace katepsinu B v moči u pacientů s karcinomem převyšovala koncentrace naměřené v kontrolní skupině, korelovala s gradingem a invazivitou nádoru.

Hlavního autora článku, Ing. Karla Kotašky, Ph.D., jsme se zeptali, co je katepsin a proč jsou u pacientů s karcinomem močového měchýře jeho koncentrace zvýšené.
Katepsin B (KB) je thiol-dependentní proteáza nalézající se za normálních okolností v lysosomech savčích buněk. Je syntetizován nejprve jako inaktivní prekurzor prokatepsin B o vysoké molekulové hmotnosti (37000), který je potom aktivován proteázami. Samotný KB je glykoprotein s molekulovou hmotností 21000–28000, tvořený 230–250 aminokyselinami. V popředí zájmu je katepsin B nejenom pro své fysiologické místo v metabolismu proteinů, je mu ale přisuzována i významná úloha v řadě patologických procesů, včetně nádorového bujení. Hlavním biologickým účinkem katepsinu B je degradace proteinů extracelulární matrix (např. fibronektinu, lamininu, kolagenů I a IV, elastinu) prostřednictvím aktivace prekurzorů matrixových metaloproteináz a urokinázového aktivátoru plazminogenu. Tento jev má za následek invazivitu nádorových buněk a tvorbu vzdálených metastáz a je spojen se zvýšenou expresí katepsinu B. Aktivita a koncentrace katepsinu B tedy korelují s progresí tumoru.

-mk-

Vytvořeno: 16. 6. 2013 / Upraveno: 7. 1. 2019 / MUDr. Michaela Kotrová