Vertebrate metallothioneins as target molecules for analytical techniques.

Adam V, Fabrik I, Kizek R, Adam V, Eckschlager T, Stiborová M, Trnková L. Trends in Anal. Chem., Vol. 29, Issue 5, May 2010, Pages 409–418. IF: 5.485

Další z článků ze spolupráce prof. Eckschlagera s pracovníky Mendelovy univerzity v Brně na téma metalothioneinů vychází jako review v prestižním časopise Trends in Analytical Chemistry. Jedná se o molekuly, které jsou v poslední době studovány jako markery onkologických onemocnění. Uvedený článek uvádí způsoby jejich detekce založené na jejich vazbě na ionty kovů, detekci jejich volných -SH skupin, jejich motilitě v elektrickém poli a na jejich adsorpci.
 
V článku se píše o metalothioneinech jako o molekulách přítomných jak v živočišné, tak v rostlinné říši a v prokaryontních organismech. K čemu tyto molekuly slouží? Zeptali jsme se prof. Eckschlagera z KDHO.
Všechny funkce metalothioneinů nejsou dosud známy, ale v současnosti je za jejich hlavní funkci považován transport esenciálních kovů, např. zinku, a detoxifikace toxických kovů. Uplatňují se tak i při vzniku rezistence vůči platinovým cytostatikům. Kromě toho se podílí na ochraně tkání před oxidačním stresem, inhibici apoptozy, modulaci imunity, regulaci transkripce, buněčné proliferace a aktivaci některých enzymů. Z toho tedy vyplývá, proč se o tuto skupinu proteinů zajímáme.
 
-az-

Vytvořeno: 8. 4. 2011 / Upraveno: 4. 1. 2019 / prof. MUDr. Radek Špíšek, Ph.D.