Jednání fakulty s Fakultní nemocnicí v Motole

Deklarace Motol

Společné prohlášení vedení FN Motol a UK 2. LF

UK 2. LF (Univerzita Karlova v Praze, 2. lékařská fakulta) a FN Motol (Fakultní nemocnice v Motole) dohromady pojí

• společné zájmy v oblasti klinické medicíny,
  • kliniky, které jsou společnými pracovišti obou institucí a
  • společná historie.

Hlavními činnostmi UK 2. LF je výuka a věda, hlavní činností FN Motol je léčebná a preventivní péče.

Obě organizace jsou sice formálně vzájemně nezávislé, fakticky jsou velmi těsně propojeny a jejich účinná spolupráce je v oboustranném zájmu. Přestože některé kliniky UK 2. LF jsou i mimo FN Motol a analogicky ve FN Motol jsou i kliniky jiné lékařské fakulty, považujeme FN Motol za klinickou základnu UK 2. LF.

• Kroky, které zásadním způsobem zasahují do chodu společných pracovišť, budou vedení obou organizací provádět po vzájemné konzultaci a tak, aby fakticky i formálně byly respektovány pravomoci obou organizací.
  • Výuka je organickou součástí života FN Motol. Tuto skutečnost bude vedení FN Motol respektovat při využívání prostor nemocnice. Současně upraví vnitřní předpisy tak, aby v co nejvyšší míře umožnily praktickou výuku pod adekvátním vedením pracovníků UK 2. LF a/nebo FN Motol. UK 2. LF podnikne všechny kroky k zajištění výuky tak, aby nenarušila kvalitu poskytované lékařské péče. Současně budou obě instituce respektovat práva těch pacientů, kteří explicitně odepřou studentům práva nahlížet do dokumentace či podílet se na lékařských úkonech v rámci jejich výuky. Zaměstnanci klinik mají právo podílet se na výuce, vědě i léčebné a preventivní péči v rozsahu, který určí přednosta kliniky.
  • Obě organizace podporují myšlenku Univerzitní nemocnice jakožto principu, který má odbourat nechtěnou dvojkolejnost řízení.
  • Obě organizace vzájemně respektují oblasti své hlavní činnosti. Zavazují se, že nepodniknou kroky, v rámci nichž by vzájemně omezovaly hlavní činnosti nebo v nich vytvářely konkurenční prostředí.
  • Při mediálních vystupování a jiných projevech budou obě organizace ctít oboustranný prospěch.

V Praze, 23. 10. 2006
Předloženo děkanem při společném zasedání vedení FN Motol a UK 2. LF.

Poslední aktualizace: 10. 1. 2019 / prof. MUDr. Ondřej Hrušák, Ph.D.
Byla tato stránka užitečná?