Interní grant č.: 6024: Zdokonalení přesné a včasné diagnostiky a komplexní rehabilitace dětí s těžkou vrozenou i získanou poruchou sluchu. Hlavní řešitel: MUDr. Michal Jurovčík (viz příloha Výsledky výzkumu v roce 2021).
Výsledky výzkumu v roce 2021
1) Včasný záchyt sekretorické otitidy u novorozenců s rozštěpovou vadou a hodnocení jejich středoušních parametrů
V roce 2021 bylo provedeno 30 operací rozštěpu rtu v novorozeneckém věku. Sledovaný soubor od roku 2010 do konce roku 2020 čítá 396 pacientů. V roce 2021 byl výzkum zaměřen na dokončení studia koncentrace kyseliny hyaluronové (KH) ve středoušním sekretu novorozenců s rozštěpem patra. Rozdělením do tří skupin podle koncentrace a porovnáním pozdějšího vývoje bylo prokázáno, že pacienti s vyšším obsahem KH měli mírnější průběh sekretorické otitidy nebo k jejímu rozvoji vůbec nedošlo.
2) Nové postupy v technice kochleární implantace
V roce 2021 bylo zavedeno celkem 58 implantátů u 38 dětí. Z toho 9 unilaterálně, 18 bilaterálně synchronně, 7 bilaterálně metachronně a 4 u jednostranné hluchoty. U dvou pacientů byl peroperačním RTG odhalen tip fold over u perimodiolární a midscala elektrody a obě elektrody byly ihned reimplantovány do správné polohy. Lze tak včas odhalit případný tip fold over ultratenkých elektrod a v jedné době reimplantovat elektrodu do správné pozice. Byla zahájena příprava s prezentací systému RobOtol. Pomocí robotického nástavce lze provést implantaci konstantní rychlostí a silou a minimalizovat inzerční trauma.
3) Rozšíření možnosti molekulárně genetické diagnostiky příčin vrozené ztráty sluchu
V průběhu roku 2021 jsme pokračovali v rámci NGS panelu ve včasné diagnostice syndromů spojených s hluchoslepotou a jejich případném odlišení od nesyndromových forem poruch sluchu. Byla vyhodnocena studie srovnání přínosu kochleární implantace u pacientů s Pendredovým syndromem a pacientů s nesyndromovou vrozenou hluchotou. Nebyl zaznamenán rozdíl v produkci a expresi řeči mezi oběma skupinami, což podtrhuje význam včasné diagnostiky a implantace pacientů s Pendredovým syndromem.