Rozhovor s doc. V. Benešem v časopise Reflex: Mozek je složitější než internet
Rozhovor s doc. MUDr. V. Benešem, Ph.D., v časopise Reflex: Mozek je složitější než internet: Vladimír Beneš o neurologických dopadech války i prezidentských voleb (12. 2. 2023).
Prof. O. Bradáč jako editor připravil publikaci Normal Pressure Hydrocephalus: Pathophysiology, Diagnosis, Treatment and Outcome
Prof. RNDr. MUDr. Ondřej Bradáč, Ph.D., jako editor připravil publikaci Normal Pressure Hydrocephalus: Pathophysiology, Diagnosis, Treatment and Outcome u nakladatelství Springer. Anglicky psaná publikace v prestižním nakladatelství od renomovaných tuzemských i zahraničních autorů se komplexně zabývá tématikou normotenzního hydrocefalu.
Doc. Beneš je vedoucím Pediatrické sekce International Academy of Neurosurgical Anatomy
Doc. MUDr. Vladimír Beneš, Ph.D., se stal vedoucím Pediatrické sekce International Academy of Neurosurgical Anatomy.
Představení Centra dětské neuroonkologie v pořadu Hydepark Civilizace v České televizi (spolu s KDHO)
Doc. Vladimír Beneš a dr. Michal Zápotocký (Klinika dětské hematologie a onkologie) společně představili v pořadu Hydepark Civilizace (5. 7. 2022) koncept Centra dětské neuroonkologie. Na příkladu mladé dívky s gigantickým meningiomem byla divákům ukázána celá řada pracovišť a další pracovníci Centra přinesli svůj pohled na problematiku (prof. Pavel Kršek z Kliniky dětské neurologie, doc. Martin Kynčl z Kliniky zobrazovacích metod, prof. Josef Zámečník z Ústavu patologie a molekulární medicíny, prim. Jana Pavlíčková z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny).
Zavedení spinální epidurální stimulace pro obnovu motorických funkcí
Ve spolupráci se Spinální jednotkou při Klinice rehabilitace a tělovýchovného lékařství byl zaveden implantát u pacienta s poraněním míchy, u něhož následně došlo k částečné obnově neurologických funkcí včetně schopnosti ejakulace. Implantace byla medializována.
Kmenový implantát u dětského pacienta s vrozenou hluchotou
Dne 19. 10. 2022 byl na Klinice ušní, nosní a krční 2. LF UK a FN Motol doc. MUDr. Zdeňkem Čadou, Ph.D., implantován sluchový kmenový implantát. Jednalo se o prvního dětského pacienta v České republice. Operace proběhla ve spolupráci s Neurochirurgickou klinikou dětí a dospělých 2. LF UK a FN Motol a předcházely jí roční přípravy. Šest týdnů po operaci bylo úspěšně provedeno nastavení řečového procesoru, pacient podstupuje pravidelné rehabilitace. Tato unikátní událost byla prezentována v českých médiích.
Zařazení do mezinárodní studie mozečkového mutismu
Neurochirurgická klinika se jako první v Česku zařadila do mezinárodní studie mozečkového mutismu (Cerebellar Mutism Syndrome Study). Ten vzniká u dětí po operacích v zadní jámě mozkové a jeho patofyziologie, rizikové faktory a prognóza nejsou dostatečně ozřejměny. Účastí ve studii se klinice otvírá možnost mezinárodní spolupráce na tomto poli.
Rozvoj programu normotenzního hydrocefalu a neinvazivního měření nitrolebního tlaku
Klinika ve spolupráci s dalšími pracovišti 2. LF UK a FN Motol (především Neurologická klinika a Oddělení klinické psychologie) prospektivním protokolem sleduje, vyšetřuje a léči pacienty s normotenzním hydrocefalem. Výsledky pravidelně publikuje v prestižních časopisech.
Klinika napomáhá šíření mediálního povědomí o problematice dětské neuroonkologie
Ve spolupráci s Klinikou dětské hematologie a onkologie popularizujeme problematiku dětské neuroonkologie, pravidelně na tomto poli též přednášíme a publikujeme naše výsledky.
https://www.radiozet.cz/podcast/detska-neurochirurgie-v-motole-je-na-svetove-spicce-tvrdi-neurochirurg-vladimir-benes-ml
https://www.ceskatelevize.cz/porady/10441294653-hyde-park-civilizace/222411058090219/
Dr. Skalický je autorem minimonografie v České a slovenské neurologii a neurochirurgii
Časopis Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie představuje republikově významný časopis pro neurochirurgii a neurologii. Každé číslo začíná minimonografií, práce dr. Skalického představuje ucelený pohled na problematiku normotenzního hydrocefalu a může sloužit jako materiál ke studiu před atestací.
Klinice bylo poprvé v její historii přiděleno pořadatelství Pracovních dnů České neurochirurgické společnosti na rok 2028
Výroční kongres Pracovní dni České neurochirurgické společnosti je každoročním setkáním neurochirurgů (a příbuzných odborníků), kde pracoviště prezentují své výsledky. U příležitosti 50. výročí založení neurochirurgie ve FN Motol bylo pořadatelství tohoto setkání svěřeno Neurochirurgické klinice dětí a dospělých. V dosavadní historii klinika tuto čest zatím neměla.
Klinika se podílí na tvorbě a propagaci Centra dětské neuroonkologie
Centrum dětské neuroonkologie (CDNO) představuje republikově unikátní mezioborový projekt Fakultní nemocnice v Motole a 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Spolupráce celé řady klinik a ústavů zajišťuje komplexní diagnostickou, léčebnou, ošetřovatelskou, rehabilitační a dispenzární péči o dětské a mladé pacienty s nádorovým onemocněním centrálního nervového systému. Péče nekončí dovršením 18 let věku, ale sledování pokračuje po celý život. Na péči se podílí zejména následující pracoviště:
-
Neurochirurgická klinika dětí a dospělých 2. LF UK a FN Motol
-
Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny 2. LF UK a FN Motol
-
Klinika rehabilitace a tělovýchovného lékařství 2. LF UK a FN Motol
CDNO je koncipováno tak, aby byla poskytována odborná péče na špičkové světové úrovni. Zabezpečení péče vysoké úrovně závisí především na personálním obsazení zkušenými odborníky, moderním diagnostickém zázemí, přístrojovém vybavení a návaznosti dalších specializací. Nelze opomenout fyzickou blízkost všech pracovišť v rámci jedné budovy a nepřetržitou dostupnost erudovaných odborníků a těch nejmodernějších vyšetřovacích a léčebných metod.
Klíčový a zcela zásadní pro nabytí zkušeností je objem pacientů léčených a sledovaných CDNO. Centrum je největší pracoviště svého druhu v České republice a patří k největším v Evropě. Činnost centra je pod neustálým dohledem, dlouhodobě sledujeme jasně dané a objektivní indikátory výkonu a kvality centra.
Nedílnou součástí pracovní náplně CDNO je participace na základním a klinickém výzkumu. Výzkumná skupina v rámci CDNO Prague Brain Tumor Research Group sdružuje zúčastněné kliniky, Laboratoř biologie solidních nádorů (LBSN) a Laboratoř molekulární patologie (LAMPA). Dnes si výzkumnou činnost nemůžeme představit bez rozsáhlé národní a hlavně mezinárodní spolupráce; CDNO je součástí např. European Reference Network on paediatric cancer (hemato-oncology), mezinárodní společnosti pro dětskou onkologii (SIOP) či Innovative Therapies for Childhood Cancer (ITCC). Toto umožňuje účast CDNO v jinak nedostupných nejnovějších klinických studiích. Našim pacientům tak můžeme nabídnout republikově zcela ojedinělou léčbu a přístup k nejmodernějším či pouze experimentálním léčebným postupům.
Všichni pracovníci CDNO chápou, že diagnóza nádoru centrálního nervového systému u dítěte je zcela zásadní událost, která převrátí život celé rodiny. Náš navrhovaný terapeutický postup si klade za cíl minimalizovat nepříjemné stránky léčebného procesu a v co nejkratší možné době umožnit celé rodině návrat do běžného života. Vedle samotné léčby se dále zaměřujeme i na sociální aspekty onemocnění. Především se soustředíme na pokračování vzdělávání pacienta cestou školy při nemocnici, paliativní a podpůrnou péči a v neposlední řadě i na psychologické poradenství pro celou rodinu. Pro rodiny s pacienty s obzvláště závažnou diagnózou nabízíme od začátku propojení s Týmem dětské podpůrné péče FN Motol, který se sestává z odborníků, kteří mohou rodině tuto situaci významně ulehčit. Po dobu celého léčebného procesu pacienta a jeho rodinu pravidelně a detailně informujeme o povaze onemocnění, plánovaných vyšetřeních, jejich výsledcích a následující léčbě a jejích rizicích. Komunikaci s rodinou a průběžnou informovanost považujeme za stěžejní část naší práce.
Program INTER-Excellence a INTER-Action 2016–2020
Spolupracovali jsme při přípravě programu INTER-Excellence a INTER-Action 2016–2020 a na oponentuře pro ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.
Dr. A. Vlasák je spoluautorem kapitoly v monografii Chirurgie očnice
Dr. Aleš Vlasák je spoluautorem (spolu s dr. J. Plzákem a kol.) kapitoly Dekomprese očního nervu v knize Matoušek P., Lipina R., et al: Chirurgie očnice (Tobiáš 2020).
MUDr. Bláha působí v Data Safety Monitoring Board
MUDr. Martin Bláha, Ph.D., působí v Data Safety Monitoring Board, studie Randomised, single-blind, safety, tolerability, efficacy and pharmacokinetic study of NICAPLANT in aneurysmal subarachnoid haemorrhage patients undergoing aneurysm clipping 2019–2021.
Dr. P. Libý hlavní autor v článku v časopise
Dr. P. Libý je hlavním auter článku Torcular dural sinus malformations: a single-center case series and a review of literature. V časopise Child’s Nerv Syst. July 2019
Spoluautor doc. M. Tichý.
Dr. P. Libý je hlavním autorem článku Electromagnetic navigation-guided neuroendoscopic removal of radiation-induced intraforniceal cavernoma as a late complication of medulloblastoma treatment.
Dr. P. Libý je hlavním autorem článku Electromagnetic navigation-guided neuroendoscopic removal of radiation-induced intraforniceal cavernoma as a late complication of medulloblastoma treatment. V časopise Child’s Nervous System. Časopis vyšel v roce 2017
Spoluautoři jsou Zamecnik, J., Kyncl, M., Zackova, J., & Tichy, M.
Dr. P. Libý je prvním autorem článku The Wolf Sign.
Dr. P. Libý je prvním autorem článku The Wolf Sign. v časopise Neurosurgery, 82(5), E139–E139
r. 2018
Doc. M. Tichý a Dr. P. Libý jsou spoluautoři článku Intraoperative thermography of the electrical stimulation mapping: A safety control study.
Doc. M. Tichý a Dr. P. Libý jsou spoluautoři článku Intraoperative thermography of the electrical stimulation mapping: A safety control study. V časopise IEEE Trans Neural Syst Rehabil Eng, 26 (11):2126-2133. IF 3.972. Vydaného v roce 2018
Dalšími autory článku jsou Janca, R., Jezdik, P., Jahodova, A., Kudr, M., Benova, B., Celakovsky, P., Zamecnik, J., Komarek, Krsek, P.
dr. P. Libý prvním autorem článku Sagittal craniosynostosis associated with midline cephalhematoma or vice versa, case report and a review of the literature.
Dr. P. Libý je prvním autorem článku Sagittal craniosynostosis associated with midline cephalhematoma or vice versa, case report and a review of the literature. Child’s Nervous System, 3–6. r. 2018
Dr. Libý a dr. M. Vaculík jsou spoluautoři článku Evolution of pediatric epilepsy surgery program over 2000–2017: Improvement of care?
Dr. Libý a dr. M. Vaculík jsou spoluautoři článku Evolution of pediatric epilepsy surgery program over 2000–2017: Improvement of care? V časopise Eur J Paediatr Neurol. April 2019. IF 2,5
Dalšími autory jsou Belohlavkova A, Jezdik P, Jahodova A, Kudr M, Benova B, Maulisova A
Dr. Petr Libý je prvním autorem článku Jugular bulb dysmaturation in torcular dural sinus malformation, clinical images and a review of literature.
Dr. P. Libý je prvním autorem článku Jugular bulb dysmaturation in torcular dural sinus malformation, clinical images and a review of literature v časopise World Neurosurg. April 2019.
Dr. P. Libý spoluautor článku Generalized quasiperiodic epileptiform activity in sleep is associated with cognitive impairment in children with drug-resistant focal lesional epilepsy.
Dr. P. Libý spoluautor článku Generalized quasiperiodic epileptiform activity in sleep is associated with cognitive impairment in children with drug-resistant focal lesional epilepsy. V časopise Epilepsia, který vyšel v roce 2019.
Dalšími autory jsou Novak V, Maulisova A, Jezdik P, Benova B, Belohlavkova A, Tichy M, Krsek P.
Dr. . Libý je prvním autorem článku Letter: The Wolf Sign.
Dr. . Libý je prvním autorem článku Letter: The Wolf Sign. v časopise Neurosurgery, 81(5), E68–E69. IF 4.889 z roku 2017
Dr. P. Libý je spoluautor článku Differential patterns of metastatic dissemination across medulloblastoma subgroups.
Dr. P. Libý je spoluautor článku Differential patterns of metastatic dissemination across medulloblastoma subgroups. V časopise Journal of Neurosurgery: Pediatrics, 21(2), 145–152. IF 2.17 vydaného v roce 2018
Dalšími autory článku jsou Zapotocky, M., Mata-Mbemba, D., Sumerauer, D., Lassaletta, A., Zamecnik, J., Krskova, L., Kyncl, M., Stary, J., Laughlin, S., Arnoldo, A., Hawkins, C., Tabori, U., Taylor,M.D., Bouffet, E., Raybaud, C., Ramaswamy, V.
Dr. P. Libý je prvním autorem článku Electromagnetic navigation-guided neuroendoscopic transfrontal transaqueductal fenestration of expansive posterior fossa arachnoid cyst with simultaneous endoscopic third ventriculostomy in an infant.
Dr. Libý je prvním autorem článku Electromagnetic navigation-guided neuroendoscopic transfrontal transaqueductal fenestration of expansive posterior fossa arachnoid cyst with simultaneous endoscopic third ventriculostomy in an infant. v časopise Child’s Nervous System, 34(11):2309-2312. r. 2018
Spoluautor doc. M. Tichý
Doc. M. Tichý a dr. P. Libý jsou spoluautoři článku Cytometric analysis of cell suspension generated by cavitron ultrasonic surgical aspirator in pediatric brain tumors.
Doc. M. Tichý a dr. P. Libý jsou spoluautoři článku Cytometric analysis of cell suspension generated by cavitron ultrasonic surgical aspirator in pediatric brain tumors. V časopise J Neurooncol. Vydaného v roce 2019
Dalšími autory jsou Vaskova M, Zamecnik J, Kuzilkova D, Vicha A, Hrabeta J, Kalina T, Stary J, Hrusak O.
Dr. P. Libý prvním autorem článku Brain gliomas, hydrocephalus and idiopathic aqueduct stenosis in children with neurofibromatosis type 1.
dr. P. Libý je prvním autorem článku Brain gliomas, hydrocephalus and idiopathic aqueduct stenosis in children with neurofibromatosis type 1. v časopise Brain Dev. April 2019
Ocenění italského studenta Gabriele Felici
Ocenění italského studenta Gabriele Felici v rámci diplomové práce v Erasmus programu, obhajoba na Aguila univ. Italy-nejlepší ročníková práce, oponent Dr. libý , NCH klinika Motol
Léčba lícního nervu
Celkem tři kapitoly v monografii léčba lícního nervu doc. Tichý, MUDr. Vlasák, doc. Kozák, v knize Vachata, Sameš a kolektiv - Lícní nerv, rok 2017
Dr. P. Libý, doc. M. Tichý, dr. R. Leško jsou spoluautoři článku Cognitive performance in distinct groups of children undergoing epilepsy surgery - a single-centre experience.
Dr. P. Libý je spoluautor článku Cognitive performance in distinct groups of children undergoing epilepsy surgery - a single-centre experience. Článek je k přečtení na webových stránkách https://doi.org/10.7717/peerj.7790 vyšel April 2019
Dalšími autory jsou Benova B, Belohlavkova A, Jezdik P, Jahodová A, Kudr M, Komarek V, Novak V, Kyncl M, Zamecnik J, Krsek P, Maulisova A.
Komplexní léčba spasticity včetně implantací baklofenové pumpy
Komlexní léčba spasticity včetně implantace baklofenove pumpy - určené centrum MZ pro léčbu spasticity u DMO u dětí
Provádění hemisferotomie u vybrané skupiny
Standardní provádění hemisferotomií u vybrané skupiny epileptochirurgických pacientů jako jediné pracoviště v republice v rámci Centra pro epilepsie.
Zavedení termoleze u stereotakticky zavedených elektrod
Zavedení termoleze u stereotakticky zavedených elektrod při stereoEEG u refrakterních epilepsií.
Kurz EPODES Brno 1/2014
Doc. Tichý byl zvaným přednášejícím na Evropském kurzu epileptochirurgie EPODES – European Project on Development of Epilepsy Surgery.
Navázání mezinárodní spolupráce
Navázání mezinárodní spolupráce s Neurochirurgickým centrem v Göteborgu při léčbě pacientů s hemisferálním epileptickým syndromem. V rámci spolupráce provedeny již tři tyto unikátní operace na naší klinice.
Mezinárodní multicentrická studie
Spoluúčast na mezinárodní multicentrické studii terapie zhoubných astrocytárních nádorů. Experimentální terapie glioblastomu kombinovanou chirurgickou, onkologickou a experimentální vakcinační terapií.
Textbook of Surgery
Anglická verze učebnice Speciální chirurgie, Textbook of Surgery. Autor: prof. Hoch, doc. Leffler a kolektiv, kapitola Neurochirurgie/Neurosurgery – doc. Tichý. Nakladatel: Maxdorf.