Safka Brozkova D, Deconinck T, Griffin LB, Ferbert A, Haberlova J, Mazanec R, Lassuthova P, Roth C, Pilunthanakul T, Rautenstrauss B, Janecke AR, Zavadakova P, Chrast R, Rivolta C, Zuchner S, Antonellis A, Beg AA, De Jonghe P, Senderek J, Seeman P, Baets J. Brain. 2015 Aug;138(Pt 8):2161–72. doi: 10.1093/brain/awv158. Epub 2015 Jun 13. IF: 9.196
Publikaci představuje první autorka MUDr. Dana Šafka Brožková, Ph.D., z Kliniky dětské neurologie 2. LF UK a FN Motol.
Dědičné neuropatie se projevují svalovou slabostí a atrofiemi nejdříve na dolních, později i na horních končetinách. Postižený má problémy s chůzí a v těžších případech může skončit i na vozíku. Jedná se o onemocnění vyskytující se celosvětově s incidencí 1:2500. Zatím neexistuje léčba a i genetická diagnostika je složitá. Je popsáno přes 80 genů, jejichž mutace mohou způsobit dědičnou neuropatii.
U české rodiny byly Sangerovým sekvenováním vyloučeny nejčastější příčiny neuropatie. Teprve kombinací NGS sekvenování a vazebnou analýzou byla objevena mutace v genu HARS způsobující neuropatii. Hledání další rodiny s mutací v genu HARS bylo v rámci českých pacientů neúspěšné a teprve díky mezinárodní spolupráci byly nalezeny ještě další tři rodiny z Německa a Belgie. U těchto rodin byla jako příčina dědičné neuropatie objevena také mutace v genu HARS. Funkční studie na kvasinkách ukázaly, že všechny čtyři různé mutace se chovají jako loss of function a způsobují zánik kvasinkové kolonie. Studie na červu ukázala, že mutace v genu HARS významně narušuje růst a tvorbu neuronů a také snižuje pohyblivost červa oproti červovi bez mutace.
Naše práce podpořila předchozí publikaci, která uvedla mutaci v genu HARS jako příčinu neuropatie u jednoho pacienta s nepřesvědčivým klinickým projevem. Naše publikace ukazuje gen HARS jako vzácnou, ale jasnou příčinu dědičné neuropatie.