Filová E, Rampichová M, Litvinec A, Držík M, Míčková A, Buzgo M, Košťáková E, Martinová L, Usvald D, Prosecká E, Uhlík J, Motlík J, Vajner L, Amler E. Int J Pharm. 2013 Apr 15;447(1–2):139–49. doi: 10.1016/j.ijpharm.2013.02.056. Epub 2013 Mar 7. IF: 3.458

Ústav biofyziky
Cílem studie bylo vyhodnocení efektu nebuněčného nanovlákenného nosiče z kyseliny hyaluronové, kolagenu I a fibrinu, obsahujícího polyvinylalkohol (PVA) a obohaceného o liposomy, inzulín a bazický fibroblastický růstový faktor (bFGF), při řešení osteochondrálních defektů. Podařilo se prokázat, že tento nanovlákenný systém s postupným uvolňováním bioaktivních látek uspíšil regeneraci osteochondrálních defektů u miniprasat.
O jaké defekty se konkrétně jednalo a jak velký byl efekt aplikované léčby? Odpovídá prof. RNDr. Evžen Amler, CSc., vedoucí Ústavu biofyziky:
Jednalo se o velké osteochondrální defekty a jejich léčbu s využitím bezbuněčného nosiče. Jeho úkolem byla stimulace cílené migrace buněk do defektu, jejich proliferace a následná chondrogenní diferenciace. Skutečně se prokázalo, že se oproti kontrole signifikantně zvýšila jak proliferace, tak i chondrogenní diferenciace.
Probíhají studie zatím pouze u zvířat? Jak dlouhá je cesta od této fáze výzkumu k použití v léčbě pacientů a můžete stručně popsat její fáze?
Vzhledem k tomu, že byl použit bFGF, nelze očekávat, že námi použitý výše zmíněný systém bude lehce schválitelný pro klinické zkoušky. Jednalo se spíše o pilotní studii, která měla prokázat naši hypotézu o pozitivním efektu gradientu růstových faktorů s řízeným uvolňováním na cílenou migraci mezenchymálních buněk. Je třeba vidět studii v kontextu celé naší činnosti, neboť po prokázání validity stanovené hypotézy lze jistě důvodně očekávat, že použití vhodného systému funkcionalizovaných nanovláken s optimalizovanou směsí krevních derivátů bude fungovat podobným způsobem. Pak už je třeba jen ladit v nanovláknech enkapsulovanou směs s načasováním jejich uvolňování. Předpokládám, že tento systém by měl být schválitelný. Lze říci, že klinické testování už připravujeme.
Tématu nanovláken jako systémů řízeného dodávání bioaktivních látek se věnuje i tento příspěvek.