Na klinice se konaly historicky první atestace z oboru Oftalmologie
Na podzim 2023 se na Oční klinice dětí a dospělých uskutečnily historicky první atestaační zkoušky z oboru Oftalmologie. Předsedou atestační komise byl přednosta MUDr. Martin Hložánek, Ph.D., FEBO.
Úspěchy na mezinárodním kongresu ASCRS Annual Meeting v San Diegu
Na ASCRS Annual Meeting v San Diegu získali 1. místo v kategorii New Techniques (Modified Techniques for Iris Repair) MUDr. J. Cendelín, CSc., a MUDr. N. Zelenayová.
Čestné uznání za poster na ASCRS Annual Meeting
Čestné uznání za poster Clinical and Histological Morphology of Posterior Capsule Plaques in Congenital Cataract na ASCRS Annual Meeting získali MUDr. N. Zelenayová, MUDr. J. Cendelín, CSc., a MUDr. M. Hložánek, Ph.D., FEBO.
Dr. M. Hložánek reprezentoval na Live Surgery v rámci Evropského oftalmologického kongresu
MUDr. Martin Hložánek, Ph.D., byl osloven Českou oftalmologickou společností, aby reprezentoval českou oftalmologii jako jeden ze čtyř chirurgů na Live Surgery v rámci Evropského oftalmologického kongresu (SOE) ve dnech 15.–17. 6. 2023 v Praze. Akce byla vysoce hodnocena pořadateli i účastníky kongresu, jednalo se o historicky první Live Surgery v rámci kongresů SOE.
Ocenění grantového projektu MUDr. M. Kodetové
Grantový projekt MUDr. M. Kodetové byl jedním z pěti nejlépe hodnocených projektů 2. LF UK na základě závěrů Grantové agentury UK.
Projekt GAUK č. 907019 Použití hydrogelových nosičů chemoterapeutik k testování terapeutických možností u retinoblastomu. Projekt byl hodnocen jako mimořádně dobrý. Garantem projektu je doc. MUDr. Pavel Pochop, Ph.D.
Spoluautorství na knižních publikacích
Doc. P. Pochop, prim. M. Odehnal, doc. D. Baráková, Dr. K. Ferrová, Dr. J. Malec se spoluautorsky podíleli na vzniku knižní publikace Dětská oftalmologie (Grada 2022, 704 s.).
MUDr. Odehnal je autorem kapitoly "Retinopatie nedonošených" ve 3. vydání knihy Neonatologie (autoři Jan Janota, Zbyněk Straňák).
Zavedení moderních operačních technik
Operace sítnice a sklivce bezstehovou pars plana vitrektomií, implantace antiglalukomových implantátů, implantace nitoočních čoček s prodlouženým ohniskem při operaci katarakty dospělých (první pracoviště v ČR). MUDr. Z. Straňák, MUDr. M. Penčák, MUDr. M. Fichtl, MUDr. M. Hložánek.
Český překlad mimořádně úspěšné knižní publikace Willsův oční manuál pod vedením doc. G. Mahelkové
Český překlad 7. vydání učebnice Willsův oční manuál (nakl. Triton) v překladu doc. G. Mahelkové, MUDr. M. Kodetové a MUDr. N. Zelenayové (Ondrové) z Oční kliniky FN Motol je druhým českým vydáním této mimořádně hodnocené publikace o celkovém počtu 365 stran. Posledním českým překladem bylo 3. vydání. Dosavadních 6 vydání se prodalo přes 200 tisíc kusů.
Cena za poster z kongresu European VitreoRetinal Society pro J. Štěpánkovou a D. Dotřelovou
První cena za poster na Evropském vitreoretinálním kongresu 2018. Cenu obdržely J. Štěpánková, D. Dotřelová: Ocular Treatment of Shaken and Battered Baby Syndrome in the Years 2004–2017.
Intravitreální léčba retinoblastomu pod vedením doc. Pochopa poprvé na naší klinice
V roce 2019 byla na naší klinice poprvé v ČR úspěšně provedena intravitreální léčba pacientky s retinoblastomem. Problematikou se dlouhodobě zabývá tým pod vedením doc. Pavla Pochopa.
Dr. M. Odehnal spoluautorem Lexikonu operačních výkonů a knihy Předčasně narozené dítě, následná péče
MUDr. Milan Odehnal, MBA, je spoluautorem knihy J. Šimsa a kol.: Lexikon operačních výkonů, kapitola Strabismus, Maxdorf, 2018.
MUDr. Milan Odehnal, MBA, MUDr. Jiří Malec spoluautoři knihy D. Marková a kol.: Předčasně narozené dítě, následná péče, kdy začíná a kdy končí. Kapitola Oftalmologie, Grada, 2021
Dr. M. Hložánek spolupracuje v rámci studie EU Screen
MUDr. M. Hložánek reprezentuje Českou republiku v oblasti screeningu zrakových funkcí u dětí. Od roku 2018 dosud.
Opakovaná vítězství MUDr. J. Cendelína v evropské soutěži videoprezentací
MUDr. J. Cendelín je hlavním autorem vítězných videoprezentací v soutěži na Evropském kongresu kataraktových a refrakčních chirurgů (ESCRS). Do soutěže je každoročně zasláno cca 150 videoprezentací.
První cena (virtuální kongres ESCRS 2020)
J. Cendelín, J. Uhlík, J. Šach, N. Zelenayová, D. Baráková, G. Mahelková, M. Hložánek: Congenital cataract with persistent fetal vasculature: what about the posterior capsule involvement?
První cena (kongres ESCRS Paříž 2019)
J. Cendelín, N. Ondrová: Cataract Surgery in case of damaged or lost capsular bag.
Cena za nejlepší video napříč kategoriemi (kongres ESCRS Vídeň 2018)
J. Cendelín, N. Ondrová, M. Hložánek, L. Cilečková: Iris reconstructive surgrery.
První cena (kongres ESCRS Lisabon 2017)
J. Cendelín, N. Ondrová, M. Hložánek, L. Cilečková: Special features of traumataic cataract surgery in children.
Doc. P. Pochop hlavním koordinátorem léčby retinoblastomu pro ČR
Doc. P. Pochop je hlavním koordinátorem léčby retinoblastomu pro ČR a je zástupcem ČR v Evropském retinoblastomovém centru. Kromě klasické léčby pokračujeme v nově zavedené intraarteriální léčbě dětí a nově Etická komise povolila i intravitreální léčbu v indikovaných případech.
Dr. J. Cendelín obdržel cenu za nejlepší přednášku na mezinárodním kongresu České společnosti refrakční a kataraktové chirurgie
Na 15. mezinárodním kongresu České společnosti refrakční a kataraktové chirurgie v Ostravě 2017 (videofestivalu) získal dr. Jiří Cendelín první místo. Cenu za nejlepší přednášku v bloku Varia. Přednášel na téma Vliv intrakamerální aplikace adrenalinu na IFIS během operace katarakty společně s dr. Ninou Ondrovou, dr. Stěpánkovou a prof. Dotřelovou.
Třetí cena za nejlepší práci publikovanou v časopise Česká a slovenská oftalmologie
Klinika se stala součástí Evropského retinoblastomového centra
Oční klinika se společně s Klinikou dětské hematologie a onkologie a Klinikou zobrazovacích metod stala součástí sítě evropských retinoblastomových center – European retinoblastoma group (EURBG), kterou koordinuje na našem pracovišti doc. Pavel Pochop.
Databáze pacientů
V roce 2014 vznikla iniciativou Evropské společnosti pro léčbu retinoblastomu společná databáze pacientů mezi pražským a brněnským pracovištěm. Nově jsou pacienti těchto dvou pracovišť konsultováni pomocí telekonferencí. V současné době se vytváří závazný a jednotný protokol pro léčbu retinoblastomu v rámci celé EU.
Mezinárodní multicentrická studie
Prof. Dotřelová zvolena do Specializační oborové rady pro oftalmologii
Zlatý víčkový implantát
Knižní publikace
Doktorské studium
OCT
Doktorské studium
Výzkumný záměr FN Motol
Licence F 020
MUDr. Milan Odehnal, MBA, obdržel od ČLK Licenci – školitel lékařského výkonu: F 020 (vyšetření senzorických a motorických složek binokulárního vidění). V současné době je jediným kompetentním lékařem v ČR, který může doporučit ke schválení ČLK vybrané lékaře k provádění odborných lékařských výkonů v oblasti strabologie.
Grantový projekt IGA MZ ČR NR 9532-3
Cena za tvůrčí počin
Grantový projekt IGA NR 8463-5
Výzkumný záměr VZ FNM č. 6502 – Komplexní péče o retinopatii nedonošených
Víčkové implantáty a terapie lagoftalmu u obrny lícního nervu
Hang-back retropozice okohybných svalů
Nová operační metoda zavedená v roce 2009 na našem pracovišti – používá se u šilhajících pacientů, je vhodná pro dětské i dospělé pacienty. Principem je volné zavěšení okohybného svalu na šicí materiál, nehrozí riziko perforace bulbu a má šiřokou škálu indikací. Hang-back retropozice je varianta oslabující okohybné svaly a její efektivita je plně srovnatelná s tradičními postupy ve strabologii.
Organizace odborné sekce: Trendy dětské oftalmologie na XVII. výročním sjezdu České oftalmologické společnosti v Praze ve dnech 1.–3. 10. 2009
Prof. MUDr. Dagmar Dotřelová, CSc., byla požádána v roce 2008 organizačním a vědeckým výborem XVII. výročního sjezdu ČOS uspořádat odbornou sekci, která se týká novinek v dětské oftalmologii. Členové Oční kliniky dětí a dospělých budou prezentovat naše dlouhodobé výsledky v pěti souborných prezentacích.
Peer Reviewer for Journal of AAPOS
V dubnu 2008 byl doc. MUDr. Aleš Filouš, CSc., zařazen mezi „Peer Reviewers“ pro Journal of AAPOS (American Association for Pediatric Ophthalmology and Strabismus).
Prioritní stanovení normativních hodnot RNFL u dětí
Po 3 letech od zahájení grantového projektu IGA NR 8463/5 (hlavní řešitel doc. MUDr. Aleš Filouš, CSc.) jsme v roce 2007 stanovili prioritně data referenčních hodnot parametrů vrstvy nervových vláken sítnice (RNFL) u zdravé dětské populace skenovací laserovou polarimetrií (SLP). Tato metoda významně zpřesňuje diagnostiku glaukomu, jehož prevalence se dle statistiky významně zvyšuje i v dětském a dorostovém věku. Dokud referenční hodnoty pro osoby mladší 18 let neexistovaly, nebylo možno SLP plně využívat. Referenční hodnoty RNFL pro dětskou populaci získala naše odborná veřejnost na CD nosiči (V. kongres zobrazovací techniky v oftalmologii, Č. Krumlov, září 2007) a v globálním měřítku pak byla tato prioritní data prezentována jako Major Article v Journal of AAPOS na podzim 2008.
Metodika screeningu retinopatie nedonošených dětí (ROP) byla doporučena Českou oftalmologickou společností (ČOS) jako standard pro ČR
Zavedení nové chirurgické metody v léčbě glaukomu
V roce 2007 jsme na Oční klinice dětí a dospělých poprvé v ČR provedli intrastromální diatermokeratostomii (IDK) u pacientů s glaukomem. S tímto nadějným postupem dánských autorů (J. of Glaucoma 15, 2006, 437–445) jsme se seznámili v Kodani v r. 2006 a úspěšné aplikaci této nové filtrační operace glaukomu předcházel nácvik na 50 očích wet-labu.
Výroční ceny České glaukomové společnosti
V rámci účasti na VI. International Glaucoma Symposium v Aténách (březen 2007) se prezentovala naše klinika ve speciálním bloku české glaukomatologie hned dvěma přednáškami – autoři M. Hložánek a J. Ošmera – a oba obdrželi výroční cenu ČGS 2007.