Podcast dr. Matěje Kohutiara Zdravý životní styl je investice do kvality života nejen ve stáří
Odborný asistent MUDr. Matěj Kohutiar připravil autorský podcast Zdravý životní styl do časopisu Kondice, který měl mediálně velký ohlas a úspěch.
Doc. K. Kotaška a kol. autory publikace Referenční meze biochemických a farmakologických vyšetření
Doc. Karel Kotaška s kolektivem připravili a vydali publikaci Referenční meze biochemických a farmakologických vyšetření dle věku, pohlaví, etnika, trans genderu a trimestru gravidity pro lékaře 2. LF UK a FN Motol. Publikace současně slouží jako laboratorní příručka s uvedením např. intraindividuální biologické variabilty jednotlivých analytů.
Prim. J. Čepová a prof. R. Průša spoluautory monografie Bolest na hrudi
Prim. Jana Čepová a prof. Richard Průša se podíleli na unikátní monografii Bolest na hrudi významnou osteologickou kapitolou o osteoporóze a kostním metabolismu.
Otevření Laboratoře velmi vzácných analýz
Doc. Eva Klapková a spolupracovníci vybudovali Laboratoř velmi vzácných analýz se stanovením klinicky významných analytů pomocí kapalinové chromatografie s hmotnostní detekcí a imunochemické analýzy. Jako příklad uvádíme remdesivir, ganciklovir, izavukonazol, voriconazol, busulfan, alfadefensiny, vitamin K2, metallothionein, 3 methoxytyramin, MatrixGla protein, MxA protein a PCSK9.
Uspořádali jsme Celostátní sjezd biochemických laborantů v Motole
Mgr. Martina Bunešová, prof. Richard Průša a spolupracovníci ústavu uspořádali 22. – 24. 5. 2022 Celostátní sjezd biochemických laborantů, který se konal v areálu Fakultní nemocnice v Motole. Sjezdu se zúčastnilo více než 200 delegátů. Odborný program pokrýval celé spektrum moderní laboratorní diagnostiky. Jednalo se o 50. výroční sjezd pod záštitou České společnosti klinické biochemie.
Konference Menhir profesora Masopusta 2022
Prof. Richard Průša a pracovníci ústavu uspořádali 18. – 19. 10. 2022 odbornou celostátní konferenci na památku profesora Masopusta – Menhir profesora Masopusta. Zúčastnilo se jí 110 posluchačů. Témata přednášek byla z celého spektra moderní laboratorní a klinické diagnostiky.
Grant TA ČR na PCSK9
Vývoj a aplikace metod pro stanovení PCSK9 pro monitoraci hypolipidemické terapie, grant Technologické agentury ČR pod vedením prim. J. Čepové.
Vyšetření topotekanu při léčbě retinoblastomu
Ve spolupráci s Oční klinikou 2. LF UK a FN Motol vývoj a validace metody pro stanovení topotekanu ve sklivci a plazmě, pod vedením dr. E. Klapkové.
Laboratory Work Interpretation Course
Ústav zorganizoval ve spolupráci s AIMS pro zahraniční studenty dobrovolný mimořádný kurz laboratorní medicíny, který byl velmi kladně hodnocen jak studenty, tak pedagogy.
Unikátní metoda – alfa defensiny v synoviální tekutině
Dr. E. Klapková s kolegy z ústavu a z ortopedické kliniky vyvinula jako první na světě metodu odběru vzorku a stanovení alfa defensinů v synoviální tekutině pomocí HPLC. Vyšetření slouží především k časné diagnostice infekčních komplikací po ortopedických operačních výkonech.
Konference Menhir profesora Masopusta 2020
Prof. R. Průša a pracovníci ústavu uspořádali pod záštitou děkana 2. lékařské fakulty a rektora Univerzity Karlovy 24. ledna 2019 a 23. ledna 2020 odbornou celostátní konferenci na památku prof. Masopusta. Zúčastnilo se jí 110 posluchačů. Témata přednášek byla z celého spektra moderní laboratorní diagnostiky a vztahů ke klinické medicíně.
Výuková laboratoř hmotnostní spektrometrie vybudovaná pod vedením dr. E. Klapkové
Kolektiv pod vedením dr. E. Klapkové vybudoval novou výukovou a výzkumnou laboratoř hmotnostní spektrometrie využívané k měření busulfanu, vitaminu K1 a K2 (MK4 a MK7) a pro výuku studentů v pre- a postgraduálním studiu na 2. LF UK.
Učebnice pro zahraniční studenty Practical Exercises
Kolektiv autorů pod vedením as. MUDr. M. Kohutiara, Ph.D., vypracoval a vydal novou učebnici pro zahraniční studenty v anglickém jazyce Practical Exercises in Medical Chemistry and Biochemistry (rok 2017–2019, 218 stran). Skripta jsou určena pro studenty 2. ročníku zdarma, obsahují pracovní protokoly a slouží jako individuální studijní materiál.
Cena České společnosti klinické biochemie za autorství knihy Praktická cvičení z lékařské chemie a biochemie
Dr. M. Kohutiar s kolektivem získal v roce 2016 cenu České společnosti klinické biochemie ČLS JEP Za výuku a vzdělávání za autorství knihy Praktická cvičení z lékařské chemie a biochemie pro studenty 2. ročníku lékařských fakult.
Vytvoření databáze referenčních biochemických hodnot dle etnických skupin
Doc. K. Kotaška s kolektivem vypracoval databázi odlišností referenčních intervalů biochemických vyšetření dle etnických skupin. Tyto odlišnosti mohou hrát významnou roli v diagnostickém a terapeutickém procesu. Databáze je přístupná na webových stránkách ÚLCHKB FN Motol.
Příprava e-learningového kursu biochemie k přijímacím zkouškám na 2. lékařskou fakultu
Pracovníci ústavu se aktivně podíleli na tvorbě a vypracování studijních materiálů v oboru chemie pro e-learningový kurs určený k přípravě na přijímací řízení na naši fakultu. Aktivní spolupráce s dalšími ústavy vedla k hladkému a zdárnému průběhu více než tříměsíční intenzivní výuky.
Učebnice Praktická cvičení z lékařské chemie a biochemie
Kolektiv autorů z ústavu pod vedením dr. M. Kohutiara vypracoval a vydal v roce 2015 skripta Praktická cvičení z lékařské chemie a biochemie. Skripta jsou určena pro studenty 2. ročníku zdarma, obsahují pracovní protokoly a slouží jako individuální studijní materiál.
1. cena České společnosti pro experimentální a klinickou farmakologii
As. MUDr. H. Tesfaye s kolektivem získal První cenu České společnosti pro experimentální a klinickou farmakologii za odborný článek o monitorování a dávkování hladin busulfanu u dětských pacientů po transplantaci kostní dřeně.
Konference Patobiochemie metabolických drah a laboratorní diagnostika
Celostátní konference POCT
Laboratoř pro stanovení vitaminů
Cena za monografii Průvodce laboratorními nálezy
Cena ČSKB ČLS JEP za encyklopedii Průša R. et al.: Průvodce laboratorními nálezy (1700 stran), nakl. Raabe, Praha, 2012.
Cena za učebnici Obecná a klinická biochemie
Cena ČSKB ČLS JEP za učebnici Štern P. et al.: Obecná a klinická biochemie, nakl. Karolinum, Praha, 2012.
Cena Best Paper of the Conference WSEAS
Cena za dvě nejlepší přednášky na světovém kongresu – Tesfaye H. et al.
Čestné členství v odborné společnosti
Čestné členství v odborné společnosti ČSKB ČLS JEP bylo uděleno prof. dr. R. Průšovi.
Cena za učebnici Bioanalytická chemie
Unikátní učebnice získala v roce 2011 Cenu výboru České společnosti klinické biochemie za edukaci pro rok 2010 (dr. Kotaška, dr. Klapková, dr. Kukačka).
Integrovaná výuková biochemická laboratoř
Plynová chromatografie, kapilární elektroforéza, coulometrie a další pro výuku, z grantu FRVŠ 286/2011 (prof. Průša a kol.).
Cena za nejlepší publikaci zaměřenou na Alzheimerovu nemoc
Cena byla udělena MUDr. Alici Skoumalové, Ph.D., Alzheimer nadačním fondem za publikaci: The lipid peroxidation products as possible markers of Alzheimer's disease in blood v časopise Experimental Gerontology.
Kapitoly v učebnici Obecná a klinická biochemie
Cena za monografii Průvodce laboratorními nálezy
Rozsáhlá monografie laboratorní diagnostiky získala Cenu výboru České společnosti klinické biochemie za rok 2009 (prof. Průša a kol.).
Cena Alberta Schweitzera za lékařství udělená Francouzkou ambasádou
Nejlepší práce na Celostátní studentské vědecké konferenci – 2010
Studentky pod vedením MUDr. Alice Skoumalové, Ph.D., získaly cenu za nejlepší práci v sekci Teoretické a preklinické obory na Celostátní studentské vědecké konferenci v Praze 24.–25. 11. 2010. Název práce: Fluorescenční analýza produktů radikálových reakcí v membránách erytrocytů u pacientů s Alzheimerovou chorobou.
Příprava E-learningového kurzu k přijímacím zkouškám
Kapitoly v učebnici Základy lékařské chemie a biochemie
Skripta Kazuistiky a stručné kapitoly z klinické biochemie
Precizně vypracovaný poutavý učební text klinické biochemie (prof. Průša a kol.).
Heart Disease in Men (Todd, Mosley), New York, 2009
Rozsáhlá kapitola v americké monografii kardiologie na téma natriuretických peptidů. (dr. Kotaška, prof. Průša).
Laboratoř HPLC
Certifikace ISO 9001:2009
Výkrmná dieta profesora Wilhelma
Kniha populárním způsobem pojednává otázky zdravé výživy. Paseka 2009
Vystoupení v televizním popularizačním pořadu
Pracovní sešit laboratorních praktik z biochemie pro 1. a 2. ročník UK 2. LF
Skripta laboratorních návodů z biochemie (2009).
Populárně naučné publikace
V letech 2006–2008 celkem 14 populárně naučných článků v Labor Aktuell, Fons, Florence, Dieta, Moje zdraví, Zdravotnické noviny. (např. Co poznáte z kapky krve)
XXI. biochemický sjezd ČSBMB
Ústav lékařské chemie a biochemie se v roce 2008 podílel na uspořádání XXI. biochemického sjezdu ČSBMB. Prof. Wilhelm pracoval ve vědeckém výboru sjezdu a zorganizoval sekci „Volné radikály v biochemii“, které poté předsedal. Další členové ústavu přednesli v této sekci přednášky (program sekce).
Celostátní pracovní konference
Laboratoř atomové absorpční spektrometrie ÚKBP
Cena rektora
Odborné semináře
V letech 2005–2007 celkem 52 odborných seminářů pro analytiky, lékaře a zdravotní laboranty. (prof. Průša a kol.)
Populárně naučné publikace
V letech 2005–2007 celkem 12 populárně naučných článků v Labor Aktuell (8x), Fons, Florence, Zdravotnické noviny. Např.: 2007 – Cílové molekuly pro terapii nádorů.
Mediální aktivity
V letech 2005–2007 celkem 18 vystoupení v televizi, rozhlase a tisku, která se věnovala laboratorní medicíně, výživě a obezitě.