RNDr. Mgr. Kateřina Veverová, Ph.D., je kognitivní neurovědkyně, věnuje se výzkumu biologických a neuropsychologických markerů neurodegenerativních onemocnění. Vede laboratorní sekci projektu Validace specifických biomarkerů mitofagie v kontinuu Alzheimerovy nemoci (TAČR, KAPPA). Cílem projektu je definovat vztah markerů mitofagie v krevním séru a mozkomíšním moku u pacientů v různém stádiu AN a určit jejich vztah se standardními biomarkery AN (beta amyloid, tau, p-tau) a kognitivní výkonností. (vice na www.mitophagyad.eu). V rámci projektu bPRIDE (Blood Proteins for early Discrimination of dEmentias) JPND je jedním z členů mezinárodního konsorcia, jejichž hlavním cílem je identifikace a vývin panelu plasmatických biomarkerů pro včasnou a specifickou diagnostiku nejčastějších neurodegenerativních onemocnění (Alzheimerova nemoc, frontotemporální lobární degenerace, onemocnění s Lewyho tělísky) a převést jej do dostupného diagnostického testu. Působí na Neurologické klinice 2. LF UK a FNM a na Katedře psychologie FF UK.
Zjistili jste, že u Alzheimerovy nemoci dobře nefunguje recyklace poškozených mitochondrií v paměťových buňkách neboli mitofagie – podařilo se vám objevit příčinu nemoci?
Na to ještě s jistotou odpovědět neumíme – jsou ale důvody pro to věřit, že ano, protože to zapadá do takzvané amyloidové kaskádové hypotézy, na které panuje shoda.
Na čem je tato hypotéza založená a kde do ní mitofagie vstupuje?
Alzheimerova nemoc spočívá v tom, že se v mozku hromadí patologické formy proteinu amyloidu. To poškozuje buňky, až se v důsledku naruší jejich metabolismus. Tím se spustí celá patologická kaskáda, která nakonec vede k jejich smrti – mozkové atrofii – a klinickým projevům. Patologické změny se ovšem objevují i déle než dvacet let před prvními klinickými příznaky. To se teď přijímá jako příčina Alzheimerovy nemoci: na začátku patologický beta amyloid, který následně spouští kaskádu.
Mitofagie, kterou se zabýváme, je proces recyklace poškozených mitochondrií, který se pravděpodobně nachází na samém počátku této kaskády. Už dříve byla vyslovena i mitochondriální kaskádová hypotéza, podle které se ještě předtím, než se objeví beta amyloid, vyskytne poškozená mitochondrie, a právě ta spouští celou kaskádu.
Podávali myším Urolithin A, a mitofagie se jim skutečně zlepšila, paměť se obnovila, už se neztrácely v bludišti. Mitofagie je klíčový hráč Alzheimerovy nemoci.
Co ovlivňuje kvalitu mitofagie, hraje roli genetika?
Pravděpodobně ano. Bohužel geny pro mitofagii zatím neznáme. Diskutuje se o tom, že mitochondrie se dědí po mateřské linii a je fakt, že ženy mají Alzheimerovu nemoc dvakrát častěji než muži. Tvůrci mitochondriální kaskádovité hypotézy si myslí, že funkce mitochondrií může být narušena geneticky; ony tím pádem dobře nesignalizují, když jsou poškozené. Normálně na sebe totiž mitochondrie nalepí molekulární značky, které buňce signalizují, že je třeba spustit úklid a ty špatné odstranit.
Alterations of human CSF and serum-based mitophagy biomarkers in the continuum of Alzheimer disease
Kateřina Veverová, Jan Laczó, Alžběta Katonová, Hana Horáková, Veronika Matušková, Francesco Angelucci, Martina Laczó, Zuzana Nedelská, Jakub Hort, He-Ling Wang, Jianying Zhang, Liu Shic, Evandro Fei Fang & Martin Vyhnálek
Autophagy | online 2 May 2024 | doi
Jak se dají uklízet zbytky po mitochondriích? Vašemu kolegovi Evandro F. Fangovi se to povedlo v myším mozku.
Fang s kolegy v roce 2019 publikovali v Nature Neuroscience slavný článek, kterým určili směr výzkumu. Z mozkových buněk mrtvých pacientů s Alzheimerem zjistili, že v nich je mitofagie ve srovnání se zdravými tkáněmi skutečně až o sedmdesát procent nižší. Tak vzali myši s Alzheimerovou nemocí a pokusili se u nich mitofagii aktivovat. Některým podávali Urolithin A, molekulu, která je dnes velmi populární. A těmto myším se mitofagie skutečně zlepšila, buňky se čistily a paměť se obnovila, takže se už neztrácely v bludišti. Množství škodlivin v mozku kleslo. Tím prokázali, že mitofagie není jenom vedlejší produkt narušení buněk, ale klíčový hráč Alzheimerovy nemoci.
Jak konkrétně buňku přimět k úklidu?
Musíme pomoci mitochondrii, aby uměla říct, že je třeba ji odstranit. Není velký problém mitofagii – léčbu Alzheimerovy nemoci – aktivovat. Stejně jako člověk štěpí proteiny v žaludku, štěpí se poškozené mitochondrie v lysozomu, takovém žaludku buňky. Rozloží se na jednotlivé stavební kameny, z nichž se potom opět postaví nové, funkční mitochondrie. Je ale velmi náročné dovést celý proces až do poslední fáze recyklace. U lidí je to samozřejmě ještě složitější a ukazuje se, že u nich je narušen právě až tenhle finální proces, jejich buňky nedokážou mitochondrie skrze lysozomy správně recyklovat.
Jak náročné je zjistit, v jakém stavu mají pacienti mitofagii?
To nyní zkoumáme. Změnu množství patologického beta amyloidu jsme schopni změřit z mozkomíšního moku už dvacet let před prvním klinickými projevy a pozitronovou emisní tomografií jen chvíli potom. U mitofagie by to teoreticky mělo jít ještě dřív. Tyto změny však na rozdíl od mozkomíšního moku probíhají uvnitř buněk, kde neumíme dobře měřit, navíc u mitofagie jsou proteiny nesmírně drobné a změny jejich hladiny nepatrné. Snažíme se mimo jiné vytvořit platformu pro spolehlivou diagnostiku mitofagie u lidí v časnějších, nebo i preklinických stádiích.