As. MUDr. Pavel Strnad, CSc.

Štítky

As. MUDr. Pavel Strnad, CSc., vystudoval Fakultu všeobecného lékařství UK v Praze. Poté pracoval jako sekundární lékař na gynekologicko-porodnickém oddělení nemocnice v Jablonci nad Nisou a později ve Fakultní nemocnici I v Praze 2. Jako odborný asistent pracoval nejprve na Gynekologicko-porodnické klinice UK 1. LF a od roku 1998 na Gynekologicko-porodnické klinice UK 2. LF a FN Motol, kde byl vedoucím senologické a hormonální ambulance. Od roku 1997 se může chlubit titulem kandidát věd za práci Problematika nezhoubných nemocí prsu, význam hormonálních receptorů a možnosti léčby. V roce 2004 se stal zástupcem přednosty Gynekologicko-porodnické kliniky UK 2. LF a FN Motol pro výuku a vedoucím pooperačního oddělení. Je zakládajícím členem senologické sekce České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP a jejím předsedou.

Pro začátek bych se ráda zeptala, proč a kdy jste se rozhodl věnovat zrovna gynekologii?
Pro obor (gynekologie a porodnictví) mě získala první stáž na porodnici v pátém ročníku, kdy jsem tomuto „zázraku“ příchodu na svět chtěl blíže porozumět. Tehdy jsem se stal „fiškusem“ na porodnici v Apolinářské ulici s rozhodnutím se tomuto oboru věnovat.

Čemu se na Gynekologicko-porodnické klinice UK 2. LF věnujete a co z toho vás nejvíce baví?
Můžu říci, že to, co dělám, mě baví. V současné době to je chirurgická léčba gynekologických malignit a nádorů prsu, práce v ambulanci pro nemoci prsu a jeden ambulantní den si ponechávám na gynekologickou endokrinologii, řešení poruch cyklu a problematiky klimakteria a menopauzy.

V listopadu jste obhájil habilitační práci s názvem Radionavigovaná chirurgie nádorů prsu. Mohl byste čtenáře stručně seznámit s jejím obsahem?
Správný název práce měl znít „Radionavigované výkony při chirurgické léčbě nádorů prsu“ – původní název je překladem z angličtiny, i když je výstižný, není lingvisticky správný.
Podstata radionavigace je v označení cíle chirurgického výkonu (spádová lymfatická uzlina nebo nehmatný nádor prsu) radiofarmakem, které je zde deponováno, a my ho můžeme jednoduše gamasondou nalézt a odstranit.
Lymfatická drenáž prsu má svou první lymfatickou uzlinu (strážní neboli sentinelovou), do které se nádorové buňky šíří jako první. Není-li tato uzlina postižena nádorem, je možné vynechat odstranění ostatních, výše uložených uzlin. Výsledkem je výrazné zkrácení doby operace, drenáže axily i hospitalizace. Významné je snížení pooperačních komplikací (lymfedém horní končetiny, parestézie paže, poruchy hybnosti ramenního kloubu). V práci jsme prokázali platnost této hypotézy a na dostatečně velkém souboru jsme prokázali shodu mezi stavem sentinelové uzliny a stavem výše uložených uzlin.
V současné době roste frekvence nehmatných lézí prsu. Takovýto nádor není možno palpací najít a je třeba jej nějakým způsobem označit. Klasickou metodou je zavedení tenkého drátku k nádoru pod ultrazvukovou či mamografickou kontrolou. Někdy dochází k nepřesnému zavedení nebo k dislokaci drátku, což vede ke zbytečně velké resekci tkáně prsu. Metoda ROLL (radioquided occult lesion localization) spočívá v označení nádorového ložiska radiofarmakem. Vypracovali jsme jednoduchou metodiku označení nehmatného nádoru i sentinelové uzliny jedním typem radiofarmaka v jedné době. Radionavigovaná exstirpace nádoru zaručuje optimální šíři zdravých okrajů tkáně prsu okolo nádoru a centrování nádoru do středu bioptického vzorku a současné označení sentinelové uzliny. Výsledkem je vedle zkrácení doby výkonu i lepší estetický efekt při zachování onkologické bezpečnosti výkonu.

Jak jste se na obhajobu připravoval a jak probíhala?
Připravoval jsem se asi jako na každou zkoušku, jen s tím rozdílem, že jsem obhajoval výsledky své práce od roku 2000. Takže to bylo vlastně lehčí než zkouška, protože tam člověk neví, co ho potká. Samozřejmě jsem měl trému, kdopak by ji neměl. Současně jsem měl takovou virózu, že jsem sotva mluvil, ale to se dá zvládnout. Musím říci, že atmosféra zasedání vědecké rady byla velmi příjemná a děkuji ještě jednou všem přítomným, oponentům, vědecké radě a panu děkanovi.

Máte už plány na Vánoce? Strávíte je doma, nebo v nemocnici?
Letos budu doma s rodinou.

Co by vás pod stromečkem nejvíce potěšilo?
Nejvíc mě potěší pohoda a setkání s blízkými.

Nakonec bych se ráda zeptala, jak nejraději odpočíváte? Jaké jsou vaše záliby?
Zahrada a zahradničení, hrabání se v hlíně. V mládí mě to nebavilo, teď mě to bere.

Děkuji za rozhovor!

Michaela Kotrová