Mgr. Júlia Starková

Štítky

V těchto dnech (30. listopadu a 1. prosince) probíhá 3. ročník konference doktorandů lékařských oborů pořádaný lékařskou fakultou UK v Hradci Králové. Královehradecké lékařské postgraduální dny mají pro aktivní účastníky charakter soutěže, která má dvě sekce – basic and clinical research, kdy v obou sekcích jsou oceněni 3 studenti. Soutěže se může účastnit každá lékařská fakulta z České a Slovenské republiky, která nominuje nejvýše 2 kandidáty. Pro krátké představení soutěže jsme udělali rozhovor s vítězkou klinické sekce minulého ročníku Mgr. Júliou Starkovou, která v rámci svého doktorandského studia na UK 2. LF pracuje v oblasti vzniku a cílené terapie dětských leukémií.

Jde o soutěž velmi „mladou“, tedy zatím poměrně málo známou, jakou úroveň soutěžících, hodnocení, přístupu poroty jsi očekávala a jaká byla realita? Mohla bys zároveň stručně shrnout hlavní, pro hodnocení a výsledek klíčové podmínky soutěže?
Ja som nič neočakávala, pretože som sa podobnej súťaže predtým nezúčastnila a myslím si, že všeobecne takýchto podujatí v České a Slovenské republike veľa nie je. Bola som veľmi prekvapená, akú dobrú úroveň angličtiny mali všetci účastníci, keďže prednášky sa prezentovali povinne v angličtine. Angličtina bola povinná vzhľadom na medzinárodnú porotu, ktorá pozostávala z piatich členov v oboch komisiách. Prednáška trvala 15 minút a ďalších 5 až 10 minút bola diskusia, kde som bola opäť milo prekvapená, pretože hoci sa tam prezentovali rôzne obory od psychiatrie cez onkológiu, oftalmológiu až po fyziológiu (napríklad obezita), tak otázky komisie boli pádne a k veci. Bolo tam miesto aj na kritiku, kde hodnotili originalitu práce, metodiku práce, výsledky a benefit pre spoločnosť a nenechali sa zmiasť sebavedomým vystupovaním na nemožnú tému. Ďalšie pozitívum boli nové moderné priestory královohradeckej lekárskej fakulty a dobré občerstvenie. Motiváciou bola pravdaže cena, 60.000 Kč 1. miesto, 50.000 Kč 2. miesto a 40.000 Kč 3. miesto a navyše 1. výherca dostal 100.000 Kč na doktorandské štúdium pre svoju fakultu.

Je tato konference uzavřena pouze pro účastníky soutěže nebo jde vlastně o konferenci, na kterou se může zaregistrovat kdokoliv?
Konferencia je otvorená pre každého záujemca, pričom pasívny účastník si musí hradiť registračný poplatok, ale súťažiacim všetky náklady (aj ubytovanie, stravu, dopravu) hradí usporiadateľ konferencie.

Jaký význam pro tebe výhra i samotná účast v soutěži měla, doporučila bys tuto soutěž dalším doktorandům?
Určite by som túto súťaž odporúčala všetkým doktorandom, pretože je to miesto, kde môže byť vaša práca objektívne ohodnotená a zároveň vás výhra motivuje k ďalšej práci. Pre mňa osobne to nebola len finančná výhra ale hlavne morálna. Doktorandské štúdium podľa mňa nie je vôbec jednoduché obdobie a hlavne pre študentov, ktorý to robia priamo na fakulte a nie na ústavoch, kde je úplne iná atmosféra, vytvorené silné vedecké zázemie a dlhoročná vedecká skúsenosť. Človek potrebuje byť motivovaný a hlavne mať priestor na prezentáciu svojich výsledkov a to nielen v rámci fakulty (napr. vedecká konferencia UK 2. LF).

Znamenala pro tebe účast na soutěži inspiraci prací jiných mladých vědců, případně přinesla ti nové pracovní kontakty?
Niektoré práce ma veľmi zaujali, aj keď v mojej oblasti tam nebolo veľa príspevkov. Zaujali ma metodické prístupy a hlavne sa človek mohol dozvedieť, na čom pracujú iné vedecké skupiny. Je to dobrá príležitosť zoznámiť sa, vymeniť si skúsenosti, ak nie ste veľmi nervózny a namiesto memorovania prednášky máte chuť sa rozprávať so súťažiacimi. Čo nebol môj prípad, takže som sa zoznámila len so študentom z môjho rodného mesta.

Děkuji za rozhovor
Rozhovor vedla Zuzana Prouzová