Otevíráme intenzivní šestiměsíční program Všeobecné lékařství

Štítky

Ve středu 3. dubna se na 2. lékařské fakultě odehraje diskuse s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem o budoucnosti české medicíny a lékařů. Diskuse, v níž vystoupí i děkan 2. lékařské fakulty, se bude točit okolo palčivého tématu, kterým je hrozící nedostatek lékařů v České republice: v roce 2020 bude většina starších 60 let a další odcházejí do zahraničí. Zeptali jsme se děkana prof. MUDr. Vladimíra Komárka, CSc., jaké jsou možnosti fakulty hrozícímu stavu zabránit.

Pane děkane, jaký máte plán?

Letos se přihlásilo dva a půl tisíce zájemců o studium. Přijmeme je bez přijímaček. Všechny. Budou studovat v intenzivním šestiměsíčním programu Všeobecného lékařství, jehož akreditaci jsme získali v loňském roce.

Jak to fakulta zvládne kapacitně, máme dostatek výukových prostor?

Tento problém jsme řešili mimo jiné v souvislosti s hledáním sálů, kde bychom umístili výukové simulátory. Při procházení bazénů v podzemních podlažích jsme objevili vstup do pětipatrového podzemního komplexu, v němž se nachází moderní klimatizovaná nemocnice. Zjistili jsme, že pacienti, kteří jsou v ní umístěni, nevědí, že skončila druhá světová válka. A právě tuto nemocnici plánujeme využít.

Počítáte s nějakým zvláštním výukovým režimem?

Abychom zajistili, že medici dostanou do hlavy vše, co potřebují, zadali jsme si externí analýzu. Rozpočtete-li šest set hodin výuky, které každý medik každoročně absolvuje, do šesti měsíců, vyjde vám denní rozvrh s dvaceti hodinami nepřetržitého učení. Aby nedocházelo během dne ke zbytečným zdržením, budou mít zavedené kanyly s pravidelným intravenózním přísunem výživy. Vitamíny, proteiny a energetické směsi, aby jejich mozky mohly pracovat skutečně na maximum.

Budou mít ale potom čas i na studentský život?

Jistě, na odpočinek a regeneraci bude pamatováno čtyřmi hodinami intenzivního spánku.

Souvisí s tím nějak, že – jak se proslýchá – budou všechny předměty spojeny a vznikne jeden superpředmět Lékařství?

Takové fámy bych zde rád vyvrátil. Nechystáme jeden superpředmět, to je samozřejmě nesmysl. Předměty, které budou muset studenti našeho intenzivního kursu absolvovat, budou strukturovány podle jednotlivých ročníků; v říjnu absolvují „Prvák“, v listopadu „Druhák“ a tak dále.

Kdy budou noví lékaři k dispozici?

V březnu příštího roku bude mít pan ministr dva a půl tisíce nových kvalitních lékařů.

Vzniknou fakultě nějaké zvláštní náklady, nebudou si muset výuku hradit?

To nebude potřeba.

Vytvořeno: 1. 4. 2019 / Upraveno: 13. 6. 2022 / Mgr. Petr Andreas, Ph.D.