Přišel jsem na fungující pracoviště, které dělá radiodiagnostiku na špičkové úrovni, říká nový přednosta Kliniky zobrazovacích metod

Přišel jsem na fungující pracoviště, které dělá radiodiagnostiku na špičkové úrovni, říká nový přednosta Kliniky zobrazovacích metod

Štítky

Přišel jsem na fungující pracoviště, které dělá radiodiagnostiku na špičkové úrovni a v řadě ohledů je v rámci ČR jedinečné, řekl mimo jiné v rozhovoru nový přednosta Kliniky zobrazovacích metod (KZM) prof. MUDr. Ing. Lukáš Lambert, Ph.D. Ve funkci vystřídal prof. Miloslava Ročka, který kliniku vedl téměř 17 let.


Na co se v oblasti zobrazovacích metod zaměřujete?

Zabývám se diagnostickou radiologií jak dospělých, tak i dětí v širokém spektru používaných modalit. Vyrůstal jsem jako ostatní přes skiagrafii (tedy rentgen“), skiaskopii a ultrasonografii po CT a MR vyšetření, kterému jsem v poslední době věnoval většinu času. Co se subspecializace týče, tak ta vždy závisí na spolupráci s klinickými pracovišti. Měl jsem možnost hlouběji proniknout do zobrazování v gynekologii, urologii, kardiovaskulární medicíně, onkologii, vnitřním lékařství, ale i u dětí. Pro radiology pořádám školení formou hands on, kde si každý účastník sám může vyzkoušet řešení dané problematiky na jednotlivých případech.

Lambert a Babjuk
Na inauguraci prof. Lamberta promlouvá děkan 2. LF prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc.
Jaká byla vaše cesta k tomuto oboru?

Na medicíně jsem se viděl jako chirurg, ale tuto myšlenku jsem po stáži v rámci IFMSA opustil. V tomto jsou stáže studentů vynikající, protože se zde setkají s realitou. Poté mě zlákalo vnitřní lékařství, u kterého jsem zůstal tři a půl roku. Tato zkušenost mi připadá nedocenitelná. Získal jsem pohled na problematiku zobrazovacích metod ze strany klinického lékaře. V rámci působení na IV. Interní klinice VFN a 1. LF UK jsem začal vnímat zobrazovací metody a jejich zásadní postavení v diagnostice a v monitorování léčby. 

V té době se již nejednalo o jen o čtení filmů. Nastoupila digitalizace, rozvoj CT zobrazování a obor mě přitáhl natolik, že jsem po absolvování interního kmene pokračoval na Radiodiagnostické klinice. Zde jsem nalezl řadu skvělých kolegů, se kterými jsme měli možnost obor zobrazovacích metod, ale i další klinické obory posouvat dopředu. Důležitá byla i podpora ze strany vedení jak Radiodiagnostické kliniky, tak i VFN a 1. LF UK, kterým za to velmi děkuji.

Kam obor zobrazovacích metod směřuje? 

Zobrazovací metody se posouvají dopředu. Naše práce se více integruje s klinickými obory při užší spolupráci na složitějších případech, rozhodování o dalším postupu a na interdisciplinárních seminářích. Rozvoj zaznamenaly i možnosti intervenční radiologie, která je nedílnou součástí oboru zobrazovacích metod a kde můžeme kromě invazivní diagnostiky provádět čistě terapeutické výkony v cévním řečišti i na dalších orgánech. Hodně se hovoří o umělé inteligenci. Ta nám pomáhá v práci například upozorněním na určitou patologii, automatizací měření a porovnáním vyšetření, ale vždy je a bude potřeba radiolog, který provede syntézu všech informací, vytvoří diagnostický závěr a pod ten se podepíše.

S rodinou
Jaké máte plány pro Kliniku zobrazovacích metod?

Velkou výzvou je budování Motolského onkologického centra, kde vzniká rozsáhlá část, kterou máme na starosti. Především je ale potřeba postupně rozvíjet lidský potenciál, abychom mohli tuto část centra po dokončení zprovoznit. S tím souvisí i postupné zlepšování dostupnosti zobrazovacích metod pro naše pacienty, aby mohli vyšetření, která indikují naši lékaři, podstoupit v naší nemocnici ve vyhovujícím termínu. KZM bude více podporovat aktivní účast na vědecko-výzkumných projektech a umožňovat rozvoj kolegů, kteří budou chtít obor posouvat dále dopředu.

Jak vnímáte přechod z 1. LF do Motola?

S KZM jsem byl dlouhodobě v kontaktu především v rámci postgraduálního vzdělávání a znám zde řadu kolegů již z dřívějška. Přišel jsem na fungující pracoviště, které dělá radiodiagnostiku na špičkové úrovni a v řadě ohledů je v rámci ČR jedinečné.

Co děláte, když nepracujete?

Mimo práci se snažím trávit čas aktivně venku – na paddleboardu, na kole, občas i tenisem a s rodinou. V zimě jsou to běžky a také paddleboarding, který se na Vltavě dá provozovat celoročně a co se moc neví, pořádají se i závody. Nejbližší jsou 28. září, kdy Skaut pořádá závod nazvaný Napříč Prahou – přes tři jezy, kdy se po Vltavě projíždí centrem Prahy. Můžete si to ale projet na raftu, kánoji, pramici, nebo se přijít podívat, jak se účastníci koupou v peřeji pod Staroměstkým jezem.

Z Děčína do Drážďan na paddleboardu
 
Děkuji za rozhovor.

 

Související

Vytvořeno: 5. 9. 2024 / Upraveno: 9. 9. 2024 / Bc. Luděk Liška