Motolská lékařská fakulta a nemocnice si na slavnostním semináři 23. června připomněly dvě související jubilea. Vloni uplynulo šedesát let od založení Ústavu biologie a lékařské genetiky, tehdy genetického oddělení Ústavu výzkumu vývoje dítěte Fakulty dětského lékařství, a devadesáti let se letos dožívá jeho zakladatel doc. Milan Macek sr. Povídali jsme si s doc. Mackem o počátcích fakulty, oboru lékařské genetiky i problémech současného světa.
Doc. MUDr. Milan Macek, CSc., sr. (* 7. července 1932), promoval na Fakultě dětského lékařství UK, v letech 1957–1961 pracoval v Krajské nemocnici v Ústí nad Labem. V roce 1961 přijal nabídku věnovat se lékařské genetice a založit při Ústavu výzkumu vývoje dítěte FDL UK první genetické oddělení v Československu. V roce 1967 obhájil disertaci Tkáňové kultury lidských buněk a jejich využití v lidské genetice.
V letech 1968–1970 studoval vztah viru Epsteina-Barrové k Burkittově nádoru detekcí chromozomálních aberací na virologickém ústavu Baylor College of Medicine v texaském Houstonu. Z lékařské genetiky habilitoval v roce 1975 na problematice prenatální genetické diagnostiky, kterou u nás zavedl v roce 1971.
V letech 1961–1990 vedl oddělení lékařské genetiky ÚVVD FDL UK, které se v roce 1980 stalo krajským oddělením lékařské genetiky hlavního města Prahy a v roce 1991 Ústavem biologie a lékařské genetiky 2. LF UK a FN Motol. V tomto ústavu dále rozvíjel ze svých grantů molekulárně genetickou laboratoř, laboratoř biochemického screeningu, v letech 1995–2002 vedl laboratoř centra reprodukční genetiky a reprodukční medicíny a kryocentrum, které vybudoval v rámci ÚBLG 2. LF UK a FNM.
Od roku 2002 do roku 2012 koordinoval dílčí projekty Výzkumného záměru Ministerstva zdravotnictví pro FN Motol. V letech 2010–2018 získal grant EU, který pomohl dobudovat ÚBLG – nejnovější přístrojovou technikou byl vybaven ústav a další pracoviště FNM a 2. LF UK spolupracující na zdokonalování časné prenatální a postnatální prevence, diagnostiky a léčby geneticky podmíněných vrozených vývojových vad a chorob včetně nádorů.
Od 2002 do současnosti se věnuje výuce reprodukční genetiky a medicíny a prenatální diagnostiky a terapie ve volitelných předmětech ÚBLG, které jsou využívány od roku 2020 i studenty Přírodovědecké fakulty UK.
Výzkumná práce byla odměněna třemi cenami Ministerstva zdravotnictví, v roce 2017 byl za svou celoživotní práci odměněn Zlatou medailí České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně jakožto jeden ze zakladatelů lékařské genetiky, klinické cytogenetiky, onkocytogenetiky a prenatální diagnostiky. V roce 2017 byl také Evropskou společností lékařské genetiky zařazen mezi přední evropské průkopníky v tomto oboru. Letos se dožívá 90 let.
Jak se máte, pane docente?
Pracovně! Po semináři k šedesátému výročí založení našeho ústavu se nyní blíží konference k výročí Mendelova narození v Brně. Jsem jeden z posledních pamětníků, který může vydat svědectví o historii lékařské genetiky u nás.
Co vás přivedlo k výzkumu buněk a chromozomů?
Po promoci jsem pracoval na dětském oddělení v nemocnici v Ústí nad Labem, která v té době byla na špičkové úrovni. Pak mi v dubnu 1961 sdělil profesor Josef Houštěk: Od 1. srpna 1961 jsi přijat do Ústavu výzkumu vývoje dítěte, založíš genetické oddělení. Přečti si o tom něco!
Zaujal mě objev Jérôme Lejeuna z konce padesátých let, že děti s Downovým syndromem mají místo dvou chromozomů 21 tři. V dostupném časopise Lancet jsem četl i o dalších těžkých poruchách vývoje, podmíněných chromozomálními aberacemi. To mně jako pediatrovi bylo blízké. A protože v Praze byla vynikající patologie a diagnostika vrozených vad, rozhodl jsem se, že se budu věnovat právě chromozomům. Základům genetiky jsem se tehdy znovu učil od své budoucí ženy, která studovala přírodovědeckou fakultu.
2. lékařská fakulta, tehdy Fakulta dětského lékařství, bude příští rok slavit 70. výročí existence. U jejího zrodu stál coby první děkan právě prof. Josef Houštěk. Jaký byl jako člověk?
Byl to vzácný člověk ohromného rozhledu. Založil Fakultu dětského lékařství, Ústav výzkumu vývoje dítěte a vybudoval špičkový systém zdravotní péče o děti. Nerespektoval tehdejší kádrové předpisy preferující straníky a přijímal lidi podle kvalit – i ty, kteří byli jinde diskriminováni. Fakultu dokázal ochránit i v době normalizace. Já sám jsem to ocenil, neboť v roce 1960 jsem jako nestraník nebyl v konkurzu na dětskou kliniku přijat. Genetické oddělení ústavu zřídil v době vrcholného lysenkismu, který trval až do roku 1966 a genetiku neuznával.
Houštěk byl přednostou, děkanem a hlavním odborníkem pro pediatrii, a přesto byl ochoten kdykoliv přijmout ve své pracovně každého, kdo zaklepal. Ptával se: Tak co máte na srdíčku? Znám ho jako člověka, který co slíbil, vždy dodržel.
Jaké to bylo na Fakultě dětského lékařství?
Byla nejmenší z lékařských fakult, s demokratickým řízením výuky. Studijní kroužky měly jednoho ze studentů jako studijního vedoucího. I v každém ročníku byl jeden kolega studijním vedoucím a ten se účastnil zasedání vědecké rady. Každý ročník od začátku až do ukončení studia měl také svého ročníkového učitele, s nímž bylo možné řešit problémy vzniklé při výuce.
Fakulta měla ve všech klinických oborech vynikající učitele, panovala na ní rodinná atmosféra. Studenti se přihlašovali i z Moravy a Slovenska. Každý rok děkan fakulty vyznamenával studenty s nejlepším prospěchem, o prázdninách byly organizovány výměnné zájezdy studentů do Polska.