Antihypertensive action of soluble epoxide hydrolase inhibition in Ren-2 transgenic rats is mediated by suppression of the intrarenal renin-angiotensin system.

Varcabova S, Huskova Z, Kramer HJ, Hwang SH, Hammock BD, Imig JD, Kitada K, Cervenka L. Clin Exp Pharmacol Physiol. 2013 Apr;40(4):273–81. doi: 10.1111/1440-1681.12018. IF: 2.160

Ústav fyziologie

Tato práce se snaží objasnit antihypertenzivní účinek inhibice solubilní epoxid hydroxylázy (sEH) a najdete ji v Clinical and Experimental Pharmacology & Physiology. Ren-2 transgenním potkanům (kteří jsou modelem angiotenzin-II dependentní hypertenze) a normotenzním potkanům byl podáván inhibitor sEH. U normotenzních potkanů k žádným zásadním změnám nedošlo, oproti tomu ale u Ren-2 transgenních potkanů došlo ke značnému snížení krevního tlaku. Zdá se tedy, že antihypertenzní účinek inhibice sEH je zprostředkován inhibicí systému renin-angiotenzin.

Prof. MUDr. Luděk Červenka, CSc., nám prozradil, jakým způsobem se u potkanů měří krevní tlak:

1. Neinvazivní pletysmografickou metodou na ocase laboratorního zvířete. Něco podobného jako u člověka na paži, ale s tím, že se získávají pouze hodnoty systolického krevního tlaku. Výhodou této metody je neinvazivnost a relativně nízká ekonomická náročnost (poté co si koupíte příslušný systém). Nevýhodou je, že zvířata musí být umístěna do speciální komůrky (aby se nehýbala) a i přes adaptaci na tento prostor je u zvířat pozorován stres, a navíc tato metoda má pořád chybu cca 5 mmHg. Tuto metodu používáme v dlouhodobých chronických studiích.
  2. Invasivní měření pomocí tzv. „telemetrické metody“. Zvíře má skrze femorální artérii zavedený katétr se sondou přímo do břišní aorty a jsou monitorovány přímou metodou hodnoty krevního tlaku a srdeční frekvence. Sonda vysílá tato data do přijímače a hodnoty jsou získávány z bdělých a volně se pohybujících zvířat po dobu 24 hodin. Jedná se o současný „zlatý standard“, ale má dvě základní nevýhody, je to finančně náročný systém a vyžaduje určitou chirurgickou zdatnost při zavádění tohoto systému.

-Michaela Kotrová-

Vytvořeno: 2. 1. 2014 / Upraveno: 10. 1. 2019 / MUDr. Michaela Kotrová