Czech family confirms the link between FBLN5 and Charcot–Marie–Tooth type 1 neuropathy.

Šafka Brožková D, Laššuthová P, Neupauerová J, Krůtová M, Haberlová J, Stejskal D, Seeman P. Brain. 2013 Jul;136(Pt 7):e232. doi: 10.1093/brain/aws333. Epub 2013 Jan 16. Brain. IF: 9.915

Klinika dětské neurologie
 
Dědičné neuropatie Charcot-Marie-Tooth (CMT) jsou nejčastějším geneticky podmíněným nervosvalovým onemocněním v České republice. Příspěvek prezentuje rodinu se šesti postiženými členy ve třech generacích, u které byla v roce 2001 diagnostikována HMSN I (CMT 1) s dominantním typem dědičnosti. Nové možnosti DNA vyšetření umožnily prokázat spojitost mezi CMT 1 a mutací v genu FBLN5 pro fibulin 5. V literatuře byl tento gen s vazbou na CMT 1 popsán do té doby pouze jednou – v roce 2011 u rakouské rodiny. Česká rodina je tak celosvětově teprve druhým případem, který kauzalitu FBLN5 u CMT 1 dokazuje.
 
Jak dlouho jste se zabývali případem výše zmíněné rodiny, než se podařilo prokázat kauzalitu FBLN5 u CMT 1? Odpovídá první autorka článku, MUDr. Dana Šafka Brožková, Ph.D.:
Hodně dlouho, 12 let. Samozřejmě ne pořád stejně intenzivně, ale když se ukázal nějaký nový gen, který by odpovídal projevům nemoci v rodině, případně nová možnost vyšetření, tak se rodina přešetřila. Nejprve se vyšetřily nejčastěji mutované geny u CMT 1, ale nic se nenašlo. Po 4 letech se provedla vazebná analýza na všechny známé oblasti spojované s CMT, ovšem opět byly všechny dosud známé oblasti vyloučené. Po dalších 4 letech jsme provedli vazebnou analýzu na celý genom a povedlo se nám vyloučit všechny do té doby i nově popsané oblasti spojované s dědičnou neuropatií. Za další 2 roky se provedlo exomové sekvenování – sekvenování celé proteiny kódující dědičné informace – a při filtrování variant se povedlo vytipovat 5 variant. Ukázalo se, že varianta v genu FBLN5 byla nedávno popsaná jako příčina neuropatie u rodiny s CMT 1. Tím se podařilo objasnit příčinu CMT 1 u této rodiny a potvrdit i to, že mutace ve FBLN5 jsou příčinou CMT 1. Krátce na to se nám dokonce podařilo u jiné české rodiny prokázat stejnou mutaci ve FBLN5. V obou rodinách byla mutace vždy přítomna u všech postižených a u nikoho bez příznaků CMT 1.
 
Pomůže toto zjištění postiženým členům rodiny v léčbě, nebo jde pouze o vysvětlení příčiny jejich potíží?
Kauzální léčba dědičné neuropatie v současné době bohužel neexistuje, pouze podpůrná léčba ke zmírnění obtíží. To platí pro všechny typy dědičné neuropatie CMT. Ovšem z naší zkušenosti znamená objevení příčiny onemocnění pro rodinu většinou úlevu, potvrdí se způsob dědičnosti, a tím i riziko pro budoucí potomky, a třeba se v budoucnu objeví i kauzální léčba. V jedné rodině jedna z mladších postižených členek využila objasnění příčiny pro cílenou genetickou prevenci, a to formou preimplantační diagnostiky, což ukazuje na význam objasnění příčiny nemoci v těchto rodinách.
 
Jak se liší projevy onemocnění CMT spojené s různými mutacemi?
To je opravdu různé. U některých mutací bývá často skolióza páteře, u některých neuromyotonie – pacienti nejsou schopni po stisknutí ruky ji opět rychle povolit. Některé mutace způsobují zároveň glomerulopatii a vedou k selhání ledvin. Ovšem pro většinu mutací platí obecný popis dědičné neuropatie – slabost a atrofie svalů dolních, a později i horních, končetin. První příznaky bývají nejčastěji zakopávání. Slabost a atrofie začínají od těch nevzdálenějších svalů, záleží na délce nervu, který je nervově zásobuje – čím delší, tím dříve se projeví nemoc.
 
Můžete, prosím, stručně přiblížit původ neobvyklého názvu této nemoci?
Nemoc je pojmenována podle tří lékařů, kteří ji poprvé popsali. Pan Jean-Marie Charcot, Pierre Marie a Howard Henry Tooth. Ovšem používá se i název HMSN – hereditární motoricko-senzitivní neuropatie.
 
Více k tématu i ve starším článku zde.

Vytvořeno: 28. 3. 2014 / Upraveno: 10. 1. 2019 / Mgr. Ing. Tereza Kůstková