Veselka, J; Krejci, J; Tomasov, P; Durdil, V; Riedlbauchova, L; Honek, J; Honek, T; Zemanek, D. International Journal of Cardiology. 2014 Feb 1;171(2):e37–8. doi: 10.1016/j.ijcard.2013.11.119. Epub 2013 Dec 7. IF: 5.509

Pacienti léčení pomocí alkoholové septální ablace mají určité riziko vzniku intra- nebo časně post-procedurálního atrioventrikulárního bloku III. stupně. Tato obávaná komplikace vede k nutnosti implantovat kardiostimulátor přibližně 10 až 15 % pacientů v souvislosti s touto intervencí. Doposud však nikdo nezjistil, jaká je následná prognóza této skupiny pacientů a jaká je kvalita jejich života.
Do naší studie jsme zařadili 167 pacientů léčených ve dvou centrech (Praha-Motol, Brno) a sledovali jsme je po dobu pěti let. Ukázalo se, že pacienti s kardiostimulátorem měli stejnou prognózu jako nemocní bez něj, dlouhodobý hemodynamický efekt procedury byl stejný v obou skupinách pacientů, a podobně i stupeň jejich symptomů. Velmi zajímavým poznatkem rovněž bylo, že dvěma třetinám původně stimulovaných pacientů se postupně zrestauroval atrioventrikulární převod.
Studii představil její první autor, prof. MUDr. Josef Veselka, CSc., z Kardiologické kliniky. Odkaz na článek najdete zde.