From Morris Water Maze to computer tests in the prediction of Alzheimer´s disease.

Laczó J, Andel R, Vyhnalek M, Vlcek K, Magerova H, Varjassyova A, Nedelska Z, Gazova I, Bojar M, Sheardova K, Hort J. Neurodegener Dis. 2012; 10(1–4):153–7. doi: 10.1159/000333121. Epub 2011 Dec 23. IF: 3.056

Neurologická klinika

Poškození prostorové orientace v testu zvaném „Úloha se skrytým cílem“ (HGT), který je lidskou analogií Morrisova vodního bludiště, je znakem počínající Alzheimerovy choroby. Tato studie poskytuje srovnání výsledků získané pomocí HGT v reálném prostoru a její počítačové verze. Výsledky z reálné i počítačové verze spolu silně korelují a spolehlivě identifikují u pacientů s mírnou kognitivní poruchou poruchu paměti hipokampálního typu (tedy typu postižení paměti, kdy nepomáhá nápověda), která je spojovaná právě s rozvojem Alzheimerovy choroby.

Hlavního autora článku, MUDr. Jana Laczó, Ph.D., jsme poprosili, aby nám objasnil, co přesně si představit pod zmíněnou „Úlohou se skrytým cílem“?
Úloha se skrytým cílem (HGT) je, jak již bylo řečeno, lidskou analogií Morrisova vodního bludiště. Morrisovo bludiště testuje schopnost orientace v prostoru a prostorové paměti a potkan zde má za úkol najít ostrůvek skrytý pod vodní hladinou pomocí výchozí, startovní pozice nebo pomocí vzdálených orientačních značek. Podobně v HGT v reálné verzi má pacient za úkol najít cíl skytý na podlaze 3 metry vysokého stanu (arény) pomocí jeho výchozí pozice (startu), který je označen červeným bodem na stěně arény a pomocí dvou orientačních značek, které jsou též umístěny na stěně arény. V počítačové verzi je půdorys arény promítnut na obrazovku počítače, kde vytváří kruh, a pacient je, stejně jako v reálné verzi, požádán, aby hledal cíl skrytý uvnitř tohoto kruhu pomocí startovní pozice na okraji kruhu, ze které vyjíždí dotykovým ukazovátkem, a pomocí orientačních značek na okraji kruhu. Tato úloha umožňuje testovat dva základní typy orientace: 1. pomocí startovní pozice a polohy těla (egocentrická), která závisí na parietálním laloku a je postižena časně u pacientů s Alzheimerovou chorobou a 2. pomocí vzdálených orientačních značek (allocentrická), kde si pacient musí v mysli vytvořit jednoduchou mapu okolního prostoru, která je uložena v hipokampu a která je postižena mezi prvními u Alzheimerovy choroby. Tento test umožní odhalit Alzheimerovou chorobu již ve velmi časném stádiu, ještě před rozvojem syndromu demence.

-Michaela Kotrová-

Vytvořeno: 28. 10. 2013 / Upraveno: 4. 1. 2019 / MUDr. Michaela Kotrová