Impact of smoking on oncologic outcomes of upper tract urothelial carcinoma after radical nephroureterectomy.

Rink M, Xylinas E, Margulis V, Cha EK, Ehdaie B, Raman JD, Chun FK, Matsumoto K, Lotan Y, Furberg H, Babjuk M, Pycha A, Wood CG, Karakiewicz PI, Fisch M, Scherr DS, Shariat SF; Upper Tract Urothelial Carcinoma Collaboration. Eur Urol. 2013 Jun;63(6):1082–90. doi: 10.1016/j.eururo.2012.06.029. Epub 2012 Jun 22. IF: 10.476

Urologická klinika

Vliv kouření na prognózu pacientů s uroteliálními karcinomy horních močových cest po radikální nefroureterektomii (RNU) hodnotili autoři této retrospektivní studie, vydané v impaktovaném časopise European Urology. Dle očekávání se ukázalo, že současné kouření, kouření více než 20 cigaret denně a kouření delší než 20 let byly asociovány s pokročilejším stadiem onemocnění, větší pravděpodobností relapsu a mortalitou v důsledku nádoru. Pacienti, kteří s kouřením skončili více než 10 let před RNU, měli stejnou prognózu jako nekuřáci a lepší než současní kuřáci a ti, kteří skončili s kouřením před méně než 10 lety.

Jak si vysvětlujete, že doba od konce kouření, má tak velký význam? Odpověděl nám prof. MUDr. Marek Babjuk, Csc.:
Příčinou je dlouhá latence působení kancerogenů v moči, ať už se to týká kancerogenů spojených s kouřením, nebo z průmyslových látek. Ke vzniku onemocnění je nutný dlouholetý kontakt, ale vliv pak ještě dlouhou dobu přetrvává i po ukončení působení.

-Michaela Kotrová-

Vytvořeno: 2. 1. 2014 / Upraveno: 8. 1. 2019 / MUDr. Michaela Kotrová