Low-grade focal cortical dysplasia is associated with prenatal and perinatal brain injury.

Kršek P, Jahodová A, Maton B, Jayakar P, Dean P, Korman B, Rey G, Dunoyer C, Vinters HV, Resnick T, Duchowny M. Epilepsia. 2010 Sep 30. doi: 10.1111/j.1528-1167.2010.02730.x. IF: 4.05

Na základě mezinárodní spolupráce vznikl článek doc. MUDr. Pavla Krška, Ph.D., z Kliniky dětské neurologie, věnovaný studiu epilepsie podmíněné fokální kortikální dysplázií (FCD) a publikovaný v časopise Epilepsia (IF 4.05). Zabývá se vlivem prenatálního a perinatálního stresu na patogenezi FCD. Celkem bylo do studie zařazeno 200 dětí s histologicky ověřenou FCD nebo mírnou malformací vývoje kortexu (mMCD). Prenatální nebo perinatální stresový faktor figuroval v anamnéze 12.5 % z nich, povětšinou spojený s průkazem mírnější formy kortikální dysplázie (mMCD nebo FCD I).

O bližší představení práce jsme poprosili doc. Pavla Krška:
V práci jsme pokračovali v zavedené spolupráci s epileptologickým institutem v Miami. Již dříve jsme společně publikovali různá pozorování u dětí operovaných pro farmakorezistentní epilepsii na podkladě vrozených vývojových poruch mozkové kůry, zejména fokální kortikální dysplázie (FCD). Tentokrát jsme se z tohoto širšího souboru zaměřili na děti, které utrpěly signifikantní prenatální nebo perinatální inzult, například závažnou prematuritu, hypoxicko-ischemické poškození mozku, adnátní infekci apod. Skupina se mi zdá zajímavá z více pohledů. Klinické manifestace se u těchto pacientů dosti liší od jiných nemocných s FCD. Diagnostika je zde velmi specifická, protože detekce kortikální malformace v terénu perinatálního mozkového poškození je velmi obtížná. Donedávna tito pacienti nebyli shledáváni vhodnými kandidáty chirurgické léčby epilepsie. My jsme však prokázali, že jim takto lze ve značném procentu od záchvatů pomoci. Konečně je práce příspěvkem do diskuse o etiopatogenezi FCD. Zdá se totiž, že prenatální a perinatální inzulty hrají ve vzniku kortikálních malformací významnou roli.

-az-

Vytvořeno: 9. 2. 2011 / Upraveno: 9. 1. 2019 / prof. MUDr. Radek Špíšek, Ph.D.