PCR detection of Burkholderia cepacia complex as one of key factors to handle a long-term outbreak.

Dedeckova K, Fila L, Skalicka V, Bartosova J, Kucerova T, Vavrova V, Zemkova D, Kalferstova L, Melter O, Cinek O, Drevinek P. J Cyst Fibros. 2012 Sep;11(5):440–5. doi: 10.1016/j.jcf.2012.04.005. Epub 2012 May 22. IF: 3.19

Pediatrická klinika, Ústav lékařské mikrobiologie

Diagnóza infekce bakteriemi komplexu Burkholderia cepacia (Bcc) pomocí PCR je včasnější než diagnóza stanovená na základě kultivačních testů. A nejen to, díky PCR je možné také sledovat rozvoj této infekce. Navíc její včasná detekce dovoluje dříve izolovat infikované pacienty, a tím přispívá k úspěšnému zvládnutí epidemie postihující pacienty s cystickou fibrózou.

Jakou citlivost má Bcc specifická PCR a jakou kultivační testy? Odpověděla nám Mgr. Klára Vilimovská Dědečková:
Citlivost metody PCR, která je specifická pro detekci bakterií Bcc, byla stanovena na 103 CFU/ml sputa, což v praxi značí schopnost zachytit i jednu jedinou bakteriální buňku v 1 mikrolitru vzorku (= běžně používaný objem pro PCR). Ačkoli by citlivost kultivačních metod měla být teoreticky srovnatelná, je ve skutečnosti nižší, například už proto, že Bcc rostou na kultivačních plotnách pomalu, a mohou je tak snadno přerůst jiné bakterie, které jsou ve vyšetřovaných vzorcích sputa také přítomné.
Možná lepší představu o itlivosti, a tudíž i o klinické užitečnosti vyšetření PCR přinese následující poznatek. Ve studii jsme zjistili, že u 31 % pacientů byla Bcc infekce prvně diagnostikována pouze pomocí PCR, kultivace u nich byla negativní. Překvapivě kultivační pozitivita se u těchto pacientů objevila o měsíce až roky později. Kultivační testy nikdy neodhalily Bcc infekci jako první. Díky PCR jsme mohli včas zareagovat izolací infikovaného pacienta od neinfikovaných pacientů, a to jak v ambulancích, tak i na lůžkových odděleních Centra cystické fibrózy, a zabránili jsme tak dalšímu šíření této nebezpečné infekce mezi pacienty s cystickou fibrózou.

-Michaela Kotrová-

Vytvořeno: 11. 11. 2013 / Upraveno: 7. 1. 2019 / MUDr. Michaela Kotrová