Laczó J, Andel R, Vlček K, Macoška V, Vyhnálek M, Tolar M, Bojar M, Hort J. Neurodegener Dis. 2010 Dec 3. IF: 3.496

Alzheimerovu chorobu předchází stádium zvané amnestická mírná kognitivní porucha (aMCI), které se projevuje různým stupněm poškození paměti a zatím zachovanou soběstačností. Jedinci s aMCI však tvoří heterogenní skupinu, ze které jen část progreduje do Alzheimerovy choroby (cca 15 % za rok). Jistě by bylo dobré umět tyto jedince vytipovat ještě ve stádiu aMCI, a případně terapeuticky zasáhnout. V této souvislosti jsou intenzivně studovány různé genetické i fenotypové faktory.
Uvedené je také dlouhodobým cílem týmu Kognitivního centra Neurologické kliniky dospělých, vedeného doc. MUDr. Jakubem Hortem, Ph.D. V prestižním časopise Neurodegenerative Diseases (IF: 3.496) nyní publikují článek zabývající se vlivem alely ε4 genu pro apolipoprotein E (APOE) na prostorovou orientaci pacientů s aMCI. V tomto článku byla použita populární lidská analogie Morrisova vodního bludiště – tmavý stan s programovatelnými orientačními značkami na jeho stěně, který se nachází přímo na Neurologické klinice v Laboratoři prostorové kognice.
O přiblížení výsledků práce a jejich významu jsme poprosili MUDr. Jana Laczó, Ph.D., prvního autora publikace:
Alela ε4 genu pro APOE je jeden z hlavních rizikových faktorů Alzheimerovy choroby, nicméně vliv APOE ε4 na kognitivní funkce starších osob netrpících demencí (aMCI) není stále zcela jasný. Studie na zvířatech naznačují, že prostorová orientace je postižena v důsledku přítomnosti APOE ε4, ale u lidí byla tato problematika studována jen okrajově, a zvláště testování prostorové orientace v reálném prostoru bylo doteď opomíjeno. Cílem naší studie bylo určit vliv APOE ε4 na orientaci v reálném prostoru u pacientů s aMCI. Zjistili jsme, že skupina pacientů s přítomností alely ε4 měla výrazněji postiženou prostorovou orientaci než skupina pacientů bez přítomnosti této alely, a to do té míry, že se podobala pacientům s Alzheimerovou chorobou. Navíc tyto dvě skupiny pacientů se nelišily v žádném z provedených neuropsychologických testů. Prokázali jsme, že testování prostorové orientace může v rámci heterogenní skupiny aMCI odhalit pacienty, kteří mají vyšší riziko rozvoje Alzheimerovy choroby na rozdíl od běžně používaných neuropsychologických testů.
Pro zájemce jsou zde odkazy na dřívější texty o práci Kognitivního centra:
PNAS, Hort et al., 2007
Behavioural Brain Research, Laczó et al., 2009
Neurodegenerative Diseases, Laczó et al., 2010
-az-