Platnost akreditace: 18. 9. 2034
Předsedkyně oborové rady:
prof. MUDr. Petra Cetkovská, Ph.D.
Dermatovenerologická klinka LFP
ul. dr. E. Beneše 13
30599 Plzeň
Kontaktní osoba:
Ing. Daniela Vyzrálová
Charakteristika studijního programu
Dermatovenerologie je jedním ze základních klinických medicinských oborů. Problematika kožních chorob a pohlavně přenosných chorob zasahuje i do dalších odborností jako jsou interní choroby, infekce a epidemiologie, chirurgie, onkologie a další. Výsledky klinického výzkumu se uplatňují v lékařské praxi, a to zvláště s ohledem na nové diagnostické a léčebné postupy. Významnou roli hraje také otázka výzkumu v oblasti prevence závažných kožních chorob, zvláště imunitně zprostředkovaných zánětlivých dermatóz, nádorových onemocnění a pohlavně přenosných nákaz.
Podmínky přijímacího řízení specifické pro studijní program
Podmínky a průběh přijímacího řízení pro kombinovanou formu studia jsou stejné jako podmínky pro prezenční formu.
Doporučujeme předem kontaktovat potenciálního školitele a konzultovat s ním vhodnou formu přípravy na přijímací pohovor. Každý studijní program má svá specifika, proto vám školitel může pomoci při přípravě na přijímací zkoušku (pohovor).
Témata disertačních prací
OR vypsala tato témata. Uchazeč si zvolí téma a kontaktuje potenciálního školitele. Společně s ním konzultuje zvolené téma a dohodne se na jeho přesnější specifikaci. V případě nejasností doporučujeme kontaktovat rovněž předsedu OR. Ten mu může podle potřeby doporučit konzultovat téma i s dalším specialistou podle zaměření zamýšleného projektu.
Pokud uchazeč neví, jaké téma/jakého školitele si zvolit, kontaktuje předsedu OR, s nímž konzultuje vhodné téma a potenciálního školitele.
Tato volba je předběžná, přijímací komise může po konzultaci s uchazečem navrhnout jiného školitele.
Školitelé studijního programu
Každý školitel musí být schválen OR. Kritéria pro přijetí nových školitelů si určuje OR. Pokud navrhovaný školitel není dosud schválen OR, musí tak být učiněno nejpozději do zápisu uchazeče do studia (za předpokladu, že uchazeč bude přijat). Seznam školitelů schválených OR naleznete zde. Po rozkliku se zobrazí pracoviště školitele a kontakt na něj.
Požadavky v průběhu studia
Studenti musí absolvovat kurzy vypsané oborovou radou a specifikované v ISP, státní doktorskou zkoušku, obhajobu dizertační práce, a další povinnosti stanovené vnitřními předpisy. Mezi další povinnosti patří zahraniční stáž (DS025; pro studenty v prezeční formě studia), Vědecká konference, pro studující v českém jazyce i zkouška z angličtiny a publikační činnost. V průběhu studia prezentuje doktorand výsledky práce formou přednášek na odborných seminářích a kongresech. Oborová rada vypisuje tyto kurzy:
Povinné kurzy:
- 1. Úvod do vědeckovýzkumné činnosti (DS001; B90068; ED00030004)
- 2. Lékařská statistika (B90211; B90206; ED0003002)
- 3. Zdravotnická informatika (ED00030001; B90206; B90277)
- 4. Kurz výpočetní techniky
Mimo povinných kurzů je třeba splnit i jeden z povinně volitelných kurzů:
- Transfer znalostí a technologií (ED0003004)
- Anestezie v animálním experimentu (EDPECH001)
- Farmakogenomika nádorových onemocnění a onkogenomika (EDPECH002)
- Úvod do tkáňového inženýrství (EDPECH003)
Další dvě studijní povinnosti vyplývají z vniřních předpisů:
- Zkouška z anglického jazyka (D0400003)
- aktivní účast na Vědecké konferenci 2. LF UK (DS002) nejpozději ve čtvrtém (případně i 6. a 8. ročníku, prodlužuje-li student studium), kde studenti prezentují výsledky výzkumu dizertační práce
Doporučujeme plnění a rovržení kurzů a zkoušek do 1. – 3. ročníku. Ve třetím ročníku se standardně plní státní doktorská zkouška (D0400001), do konce čtvrtého ročníku je třeba obhájit dizertační práci (D0400002).
Požadavky na publikační a grantovou činnost
Požadují se nejméně 3 publikace.
Doktorand je prvním autorem jedné publikace v recenzovaném časopise a autorem či spoluautorem dvou publikací v časopisech s IF. V 1. ročníku bude povinné napsat a odeslat publikaci (review) na téma dis. práce do časopisu. Studenti jsou podporováni k podávání žádostí o projekt Grantové agentury UK (nejlépe do 2. ročníku), kde by měl být student hlavním řešitelem a naučil by se pod vedením školitele sepsat žádost o vědecký projekt, provést rešerši literatury, formulovat cíle a testovatelné hypotézy, navrhnout metodický postup, provést rozvahu nad časovým plánem řešení a částí finančních nákladů, sepsat průběžnou a závěrečnou zprávu.
Požadavky na absolvování stáží
Studenti v prezeční formě studia absolvují zahraniční stáž v souhrnné délce 30 dní. Doktorand prokazuje schopnost spolupráce v mezinárodním vědeckém týmu. Při zahraniční stáži je vhodné uplatnit se jako aktivní spolupracovník. Doktorandi se mohou zapojit nejen formou stáže, ale i jiným vhodným způsobem střednědobého či dlouhodobého charakteru, např. mentorováním zahraničním pracovníkem na domácím pracovišti, společnou publikací založenou na spolupráci se zahraničními spoluautory, aktivním zapojením do řešení mezinárodního projektu. Pro případ, že stáž není možné nebo vhodné absolvovat, je rozhodující přesvědčivé doložení aktivní zahraniční spolupráce s osobním a nezprostředkovaným podílem doktoranda s jasným výsledkem takové spolupráce, např. formou společné publikace se zahraničním pracovištěm.
Státní doktorská zkouška
Státní doktorská zkouška má dvě části a trvá přibližně 50-60 minut.
- V první části uchazeč představí během 5-7 minut teze a dosavadní pokroky v přípravě své dizertační práce. Následuje přibližně 10minutová diskuse, v níž uchazeč reaguje na dotazy členů komise směrované do oblasti tématu jeho studia.
- Ve druhé části zkoušky si uchazeč vylosuje na místě tři otázky z okruhu dermatologie a venerologie. Pro odpověď a následné doplňující otázky od členů komise se nepředpokládá písemná příprava, jde o ústní část zkoušky s předpokládanou dobou trvání 30-40 minut. Komise hodnotí, zda uchazeč svým projevem prokáže přehled nad hlavními body vylosovaného tématu, prezentuje je přehledně včetně jejich souvislostí a ve světle současného stavu poznání, zda je schopen reagovat na otázky ve vědecké rozpravě, zda dokáže vyváženě argumentovat, event. propojit téma s vlastní zkušeností či s aktuálně řešenými studiemi v oboru, zda prokazuje schopnosti přesahu do navazujících oborů.
Požadavky k obhajobě dizertační práce
- splnění všech kurzů, zkoušek, a dalších povinností specifikovaných v ISP
- splnění publikační činnosti předepsané OR
- Prosíme o 4 výtisky autoreferátu a 3 výtisky dizertace
Obhajoba sestává z představení studenta prostřednictvím hodnocení školitele a vedoucího pracoviště. Následuje prezentace studenta (cca 15 min.), vědecká rozprava (cca 10 min.), a přečtení posudků oponentů disertační práce.
Profil absolventa studijního programu
Absolvent má přehledové znalosti v oboru Dermatovenerologie a hluboké znalosti ve svém zaměření, týkající se tématu disertační práce. Ovládá metodické zásady vědecké práce, je schopen práce s literárními prameny a umí stanovovat a testovat vědecké hypotézy. Výsledky svého zkoumání je schopen kriticky zhodnotit, obhájit, publikovat v odborných periodicích a přednést na kongresech v českém i anglickém jazyce. Je erudovaným odborníkem na studovanou problematiku, který se může uplatnit na pracovních pozicích jako vedoucí lékař ve zdravotnických zařízeních různého typu, vědecký pracovník univerzity či výzkumného centra nebo jako akademický pracovník ve vzdělávacích institucích.
Předpokládané uplatnění absolventů
Absolventi se uplatní jako kliničtí specialisté, akademičtí a vědečtí pracovníci univerzit a výzkumných institucí a také jako vědečtí pracovníci biotechnologického a biomedicínského soukromého sektoru. Typickými zaměstnavateli budou univerzity, vědecké instituce, zdravotnická zařízení včetně fakultních nemocnic a soukromých pracovišť. Primárním cílem je vychovávat novou generaci akademických pracovníků UK.